Zdrowie

3 najczęstsze następstwa występujące po udarze

następstwa udarów

Udar mózgu atakuje znienacka. Choć może spotkać każdego, w każdym wieku to najbardziej zagrożone są osoby po 65. roku życia. Życie po przebytym udarze nie jest łatwe i wymaga ogromnego wsparcia otoczenia, aby móc walczyć o pełną sprawność i powrót do zdrowia. Jakie następstwa może nieść ze sobą udar? Z czym musi zmierzyć się pacjent i jego bliscy?

1. Niepełnosprawność

Pacjent po przebytym udarze cierpi na spastyczność, połowiczne niedowłady ciała, paraliż. Chory musi być poddawany rehabilitacji, która pomoże odzyskać mu sprawność częściowo lub całkowicie przy mniejszych uszkodzeniach mózgu. Chory nie może się samodzielnie poruszać i wykonywać samodzielnie codziennych czynności takich jak jedzenie, ubranie się czy higiena i wymaga stałej opieki.

Na nowo musi nauczyć się chodzić i poruszać rękami i nogami, trzymać przedmioty w ręku i wiele innych czynności, które przed udarem wykonywał samodzielnie.

życie po udarze

2. Depresja

W związku z niepełnosprawnością i nową rzeczywistością, w której chory się znajduje, w której nie może się odnaleźć i w której traci swoją niezależność i samodzielność bardzo często cierpi na depresję. Czasem ma to również związek z uszkodzeniami w mózgu spowodowanymi przez udar, dlatego oprócz rehabilitacji chory potrzebuje opieki psychologicznej i wsparcia bliskich.

Terapia i wsparcie psychologiczne jest bardzo ważne, aby wzbudzić w chorym chęć walki o siebie i zmotywować go do rehabilitacji. Często chorzy tracą motywację i chęci co utrudnia i spowalnia rehabilitację i powrót do zdrowia. Pomoc fizyczna jest tutaj równie ważna jak ta psychiczna.

3. Problemy z mówieniem

Afazja czyli problem z zebraniem słów w logiczne zdanie oraz dyzatria, a więc problem z prawidłowym artykułowaniem wyrazów to najczęstsze problemy występujące po udarze. Chory ma często wykrzywioną twarz w wyniku porażenia poudarowego i musi na nowo uczyć się także mówić. Regularne ćwiczenia z logopedą są w stanie przywrócić umiejętności mówienia pacjenta. Ważna jest jednak regularność i praca z pacjentem od jak najwcześniejszego momentu po wystąpieniu udaru.

Mózg ludzki jest niezwykłym narządem, bowiem inne sprawne obszary potrafią przejąć funkcje tych uszkodzonych, dzięki czemu chory jest w stanie wrócić do sprawności po udarze.

Share:

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *