Zdrowie

Astygmatyzm – jak pomagają soczewki toryczne

Astygmatyzm - objawy i leczenie

Astygmatyzm, czyli niezborność, daje efekt ciągłego rozmazywania się obrazu, co powoduje duży dyskomfort w codziennym funkcjonowaniu. Obraz na siatkówce nie jest dobrze zogniskowany, stąd pojawia się nieostrość widzenia. Co więcej, są różne rodzaje tej wady i każda wymaga odpowiedniej diagnozy.

Nieprawidłowo padanie promieni słonecznych na siatkówkę oka powoduje pojawiające się zaburzenia ostrości. Jest trudna do korekty, ponieważ często wynika z braku symetrii w budowie rogówki. Dodatkowo może wpływać zarówno na krótkowzroczność, jak i nadwzroczność.

Jak leczyć astygmatyzm?

Wbrew pozorom astygmatyzm jest bardzo częstą wadą, ale jeśli nie przekracza 1 dioptrii nie wymaga leczenia. Osoby, które cierpią na tę wadę, często skarżą się na bóle głowy. Aby widzieć wyraźnie, mrużą oczy. Ponieważ zaburzone jest widzenie bliskie i dalekie, ciągle wytężają wzrok. Jeśli wada się pogłębi, może przełożyć się na niedowidzenie. Jej rodzaj i wielkość można zdiagnozować na podstawie specjalnego badania – skiaskopii lub refraktometrii. Przy nasileniu, które utrudnia normalne funkcjonowanie, konieczna jest korekta. Niestety nie ma skutecznej profilaktyki zapobiegania temu schorzeniu. Jedyną formą leczenia jest korekta chirurgiczna lub noszenie szkieł kontaktowych. Warto pamiętać, że wada może ulegać zmianom, zarówno u dzieci jak i u dorosłych, dlatego konieczne są regularne kontrole u specjalisty (zalecana jest wizyta raz do roku).

Czym są soczewki toryczne – cylindryczne?

Astygmatyzm wymaga właściwej korekty, która jest możliwa tylko po wykonaniu bardzo dokładnej diagnostyki i określeniu przyczyny. Ponieważ wada wynika z nieprawidłowej krzywizny rogówki lub soczewki, do jej zniwelowania konieczne są tzw. soczewki toryczne lub cylindryczne. Od tych najczęściej używanych (sferycznych) różnią się kształtem, stąd też ich nazwa. Torus jest figurą, która przypomina kształtem obwarzanek. To właśnie jej charakterystyczny kształt pomaga w korekcji astygmatyzmu regularnego, rogówkowego i soczewkowego.

W przypadku tej konkretnie wady, soczewki wydawane są przepisu lekarza, dlatego zawsze konieczny jest kontakt ze specjalistą. Również dlatego, że w przypadku tego schorzenia wymagane jest również dokładne umieszczenie szkła na oku. W przypadku nieprawidłowego dopasowania natychmiast pogarsza się jakość widzenia.

Toryczne soczewki kontaktowe służą też do korekty innych wad wzroku, ale zawsze trzeba zasięgnąć opinii specjalisty, który dopasuje je do obojga oczu. Dodatkowo ważne, aby dopasować je do stylu życia – z dostępnych produktów można wybrać miękkie szkła, które są bardzo wygodne i w zasadzie zupełnie nieodczuwalne.

Share:

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *