Zdrowie

Jak działa aparat CPAP?

Jak działa aparat CPAP?

Stosowanie aparatu CPAP stało się standardem w leczeniu obturacyjnego bezdechu sennego. Urządzenie usztywnia drogi oddechowe, zapobiegając powstawaniu w ich świetle blokady utrudniającej oddychanie. Jak zbudowany jest aparat CPAP i jakie są jego rodzaje?

Co to jest aparat CPAP i jak działa?

Aparat CPAP (skrót od ang. Continuous Positive Airway Pressure) to niewielkie urządzenie wykorzystywane w terapii obturacyjnego bezdechu sennego – OBS. Składa się z pompy oraz przyłączonej do niej przy pomocy elastycznej rurki maski nosowej bądź pełnotwarzowej. Pompowane do dróg oddechowych powietrze pozwala utrzymać ich drożność, eliminuje zatem podstawową przyczynę bezdechów, jaką jest zapadanie tkanek gardła.

Leczenie bezdechu aparatem CPAP pozwala przywrócić prawidłową strukturę snu. Przepływ powietrza do płuc przestaje być zakłócony, dzięki czemu organizm jest odpowiednio dotleniony, a pacjent spokojnie przesypia całą noc bez przebudzeń. Najbardziej widocznym efektem używania CPAP jest eliminacja uciążliwego chrapania, które towarzyszy większości pacjentom z OBS.

Stosowanie aparatu CPAP pozytywnie wpływa na samopoczucie w ciągu dnia. Efektywny wypoczynek nocny przekłada się na zwiększony poziom koncentracji, pozwala pozbyć się uciążliwych porannych bólów głowy i eliminuje chroniczne zmęczenie.

aparat CPAP

Rodzaje aparatów CPAP

Wyróżnia się dwa typy aparatów na bezdech senny – stałociśnieniowe i automatyczne.

Aparat CPAP stałociśnieniowy, jak sama nazwa wskazuje, wtłacza do dróg oddechowych powietrze pod stałym ciśnieniem. Jego wartość powinna zostać ustalona z lekarzem (mówimy o maksymalnym ciśnieniu terapeutycznym). Aby zmniejszyć ewentualny dyskomfort pojawiający się w pierwszych chwilach po założeniu maski, dzięki systemowi „ramp” wartość ciśnienia zwiększana jest stopniowo do momentu zaśnięcia pacjenta.

W przypadku aparatów automatycznych, określanych jako autoCPAP, ciśnienie zmienia się zależnie od potrzeb pacjenta. W czasie snu objawy OBS występują z różnym natężeniem. Urządzenie inteligentnie rozpoznaje poziom powstającego w drogach oddechowych oporu i dostosowuje swoje działanie to panujących w gardle warunków. Dodatkową zaletą jest praca na możliwie najniższym ciśnieniu przed zaśnięciem i zaraz po przebudzeniu pacjenta, kiedy jest on w stanie samodzielnie kontrolować oddech.

Löwenstein Prisma 20a – nowoczesny automatyczny aparat CPAP

Jednym z bardziej interesujących modeli automatycznych aparatów na bezdech senny jest Prisma 20a marki Löwenstein. Urządzenie zachęca praktycznym designem i zaawansowanymi rozwiązaniami technologicznymi.

Aparat łączy tryb pracy pod stałym i zmiennym ciśnieniem, a dodatkowo posiada funkcję softPAP, pozwalającą na łagodne obniżanie jego wartości, jeśli zajdzie taka potrzeba. Dzięki temu adaptacja do terapii jest znacznie krótsza i łatwiejsza. Dodatkową zaletą Prisma 20a jest technologia wymuszonych oscylacji „FOT” rozróżniająca bezdech obturacyjny od centralnego.

Dzięki dotykowemu ekranowi i przyjaznemu interfejsowi obsługa aparatu jest łatwa i intuicyjna, bez problemu poradzą sobie z nią osoby starsze. W zestawie można nabyć nawilżacz zapobiegający wysuszaniu błon śluzowych nosa i gardła, a także podgrzewaną rurę, zwiększającą komfort terapii.

undefined

Share:

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *