Zdrowie

Jak wygląda i ile trwa rehabilitacja kostki?

rehabilitacja kostki

Skręcenie kostki to powszechny i bardzo często występujący uraz kończyny. W zdecydowanej większości jest efektem poślizgnięcia się lub upadku, co jak każdy doskonale wie, może przydarzyć się każdemu bez względu na płeć, wiek czy też stan zdrowia. Warto więc wiedzieć w pierwszej kolejności, jakie są objawy tego urazu, a co najważniejsze, jak wygląda i ile trwa rehabilitacja. Innymi słowy, wszystko, co trzeba wiedzieć o skręceniu kostki.

Anatomia stawu skokowego

Żeby móc zrozumieć, jakie są konsekwencje skręcenia kostki, jak przebiega proces jej leczenia i rehabilitacji, a wreszcie ile organizmowi zajmuje powrót do pełni zdrowia, trzeba w pierwszej kolejności dowiedzieć się tego, jak zbudowana jest ta część naszego ciała.

Staw skokowy kończyny dolnej łączy stopę z podudziem i składa się, oczywiście uproszczając, ze stawu skokowego górnego oraz dolnego. Łączą one ze sobą takie elementy kończyny, jak kość skokową z goleniem.

Co umożliwia odpowiednia budowa stawu skokowego? Przede wszystkim pozwala ona na zginanie, wyprostowywanie, a także przywiedzenie i odwiedzenie stopy. Co więcej, wpływa na jej pronację i supinację.

Objawy skręconej kostki

Kolejną bardzo ważną sprawą jest to, jakie są konkretnie objawy skręconej kostki. Po czym poznać, że ma się do czynienia właśnie z takim urazem i trzeba jak najszybciej udać się do specjalisty po pomoc w jego wyleczeniu?

Jak się okazuje, skręcenie kostki jest dość łatwo zdiagnozować, ponieważ od razu po wystąpieniu pojawia się bardzo silny, gwałtowny ból, który narastać będzie przy każdej próbie poruszenia daną kończyną. Co więcej, bardzo szybko pojawi się opuchlizna i wyraźne poczucie ciepła w kończynie. Bardzo często zdarza się także zaczerwienienie miejsca kostki.

Stopień urazu kostki

Jeśli chce się poprawnie określić to, ile potrwa leczenie i rehabilitacja skręconej kostki, trzeba się również dowiedzieć o tym, że jej uszkodzenie może wystąpić w kilku stopniach. W zależności od tego, jak poważne nastąpi uszkodzenie, rehabilitacja, a co za tym idzie zastosowane leczenie i jego czas, może ulec zmianie.

Najczęściej ma się do czynienia ze skręceniem kostki w pierwszym stopniu, co jest uszkodzeniem najlżejszym. Ma się w tym wypadku do czynienia z bólem o umiarkowanej sile oraz niewielką sztywnością miejsca uszkodzenia. Czas rehabilitacji jest tu zdecydowanie najkrótszy.
Jeśli jednak uraz powoduje wyraźnie odczuwalną niestabilność, pojawia się obrzęk, a także ból, który utrudnia chodzenie, ma się do czynienia z uszkodzeniem stawu skokowego w stopniu drugim. Czas powrotu do zdrowia jest w przypadku takiego uszkodzenia na umiarkowanym poziomie.

3 stopień uszkodzenia kostki to stan najpoważniejszy, który może oznaczać nawet całkowite zerwanie więzadła. W takim wypadku ból jest silny, opuchlizna bardzo wyraźna, a chodzenie właściwie niemożliwe. Często pojawiają się na nodze krwiaki i opuchlizny. Czas rehabilitacji w 3 stopniu uszkodzenia jest zdecydowanie najdłuższy.

Rehabilitacja skręconej kostki

Jeśli po upadku lub też nieoprawnym stanięciu na stopie występują wyżej wymienione objawy, należy czym prędzej udać się do lekarza, który dokona oględzin stawu skokowego i zdecyduje, co dalej zrobić. Najczęściej wystarczy tylko analiza wzrokowa, czasem chodu, aby ocenić stan oraz stopień uszkodzenia. Najczęściej jednak skręcenie kostki kończy się koniecznością odbycia specjalnej rehabilitacji. Na czym polega rehabilitacja kostki po jej skręceniu? Jak przebiega proces leczenia?

Podstawową metodą leczenia kostki po skręceniu jest tzw. metoda RICE. Polega ona na odpoczynku (Rest), stosowaniu zimnych okładów na opuchliznę (Ice), a także zastosowaniu opatrunku uciskowo–usztywniającego (compresion) i unoszeniu nogi powyżej poziomu ciała (elevation). Czynności te spowodują, że staw skokowy będzie się znacznie szybciej regenerował, co pozwoli odzyskać pełnię sprawności w krótszym czasie.

Oczywiście zniknięcie opuchlizny i bólu, to jeszcze nie koniec problemów i nie oznacza to wcale odzyskania w pełni sprawnej kończyny Jeśli chce się szybko wrócić do stanu sprzed urazu, powinno się dodatkowo zastosować rehabilitację kończyny. Na czym ona polega i dlaczego jest tak ważna? Rehabilitacja powinna polegać na bezpiecznym i stopniowym obciążaniu uszkodzonej kończyny, tak aby wzmacniała się ona, a także, aby następowała poprawa czucia głębokiego. Jak zatem powinna wyglądać taka rehabilitacja?

Podstawowym zadaniem realizowanym na początku rehabilitacji jest stawanie na jednej nodze przy zachowaniu oczywiście odpowiedniego obciążenia ciała. Nieco bardziej zaawansowanym sposobem jest stawanie nie na płaskiej powierzchni, lecz np. na dysku równoważnym, co pozwoli jeszcze bardziej wzmocnić mięśnie i więzadła. Kolejnym krokiem na drodze do odzyskania pełnej sprawności jest wykonywanie na obu nogach niewielkich podskoków, a na koniec stawanie na palcach rehabilitowanej nogi.

Wykonywanie takich ćwiczeń można zrealizować bez najmniejszego problemu w domu. Bardzo mocno poleca się stosowanie takiej rehabilitacji, ponieważ pozwoli to na znacznie szybszy powrót do zdrowia i pełnej sprawności.

Ile czasu trwa powrót do pełnej sprawności?

Na koniec pozostaje jeszcze tylko najważniejsza kwestia, czyli ile trwa rehabilitacja kostki, a co za tym idzie powrót do pełnej sprawności po jej urazie?

Wszystko w tym wypadku zależne jest tak naprawdę od stopnia uszkodzenia, wrodzonych zdolności do regeneracji, a także jakości stosowanej rehabilitacji, lecz na ogół przyjmuje się, że powrót do pełnej sprawności powinien zająć od kilku do nawet kilkunastu tygodni w przypadku największych uszkodzeń. Warto jednak pamiętać, że nawet ten czas nie oznacza powrotu do idealnej sprawności i jeszcze przez kolejnych kilka tygodni zalecane będzie noszenie na nodze np. stabilizatora.

Share:

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *