Zdrowie

Co na oparzenia słoneczne – sprawdź te domowe sposoby

oparzenia słoneczne

Oparzenia słoneczne powstają w wyniku zbyt długiej ekspozycji na promieniowanie UV. Jesteśmy na nie narażeni nie tylko latem, ale również podczas zimowych wyjazdów w góry. Na szczęście istnieją domowe sposoby na oparzenia słoneczne, dzięki którym skutecznie złagodzimy ból oraz zaczerwienienie.

Chłodny prysznic

Aby ukoić nieprzyjemne dolegliwości spowodowane oparzeniem, warto na początek wziąć chłodny prysznic. Schłodzenie poparzonej skóry przyniesie szybką ulgę, minimalizując ból i pieczenie. Należy pamiętać, aby woda nie była zbyt zimna, ponieważ mogłoby to spowodować szok termiczny. Można też zastosować zimny okład. Wystarczy zmoczyć ręcznik w chłodnej wodzie, odcisnąć jej nadmiar i przyłożyć do oparzonego miejsca.

Łagodzące okłady

Jeśli chcemy zastosować domowe sposoby na oparzenia słoneczne, możemy również zrobić okład z kefiru, naturalnego jogurtu, maślanki lub zsiadłego mleka. Produkty te posiadają właściwości nawilżające oraz łagodzące skórę, dzięki czemu odczujemy natychmiastową ulgę. Ich dodatkową zaletą jest fakt, że zapobiegają powstawaniu bąbli. Okłady należy stosować regularnie, aby skutecznie złagodzić poparzenia słoneczne.

Sok z aloesu

Aloes znany jest ze swoich znakomitych właściwości leczniczych, które cenione były już w starożytności. Ma on nie tylko działanie nawilżające, ale też przeciwzapalne i przeciwbakteryjne. Dlatego świeżo wyciśnięty sok z aloesu to doskonały, naturalny sposób na oparzenie słoneczne. Złagodzi on zaczerwienienie i ból, a także przyspieszy regenerację uszkodzonej skóry. Żeby wykonać okład z aloesu, należy nasączyć jego sokiem gazę i przyłożyć ją do skóry.

Plastry z ogórka

Żeby złagodzić oparzenie słoneczne, warto też zrobić okład z ogórka. Warzywo to znakomicie poradzi sobie z pieczeniem i zaczerwienieniem delikatnej skóry, zmniejszy również opuchliznę. Dlatego doskonale sprawdzi się w przypadku oparzenia okolic oczu. W tym celu należy użyć schłodzonego i pokrojonego w plastry ogórka, przykładając go do oparzonej skóry. Żeby uzyskać jak najlepsze efekty, okład należy regularnie powtarzać.

Share:

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *