Zdrowie

Domowe sposoby na przeziębienie

przeziebienie sposoby domowe

Podwyższona temperatura, kaszel, katar, zatkane zatoki, ogólne osłabienie – to typowe objawy przeziębienia, które mogą być mniej lub bardziej nasilone. Każdy organizm reaguje inaczej na inwazję wirusów czy bakterii, co zależy w dużej mierze od sprawności systemu immunologicznego. Warto wobec tego profilaktycznie wzmacniać odporność, aby zmniejszyć ryzyko infekcji, a jeśli już do niej dojdzie, przejść ją łagodniej.

Przeziębienie nie wymaga sięgania po chemiczne medykamenty, ale warto wspomóc się domowymi sposobami, które przyniosą ulgę, zniwelują nieprzyjemne objawy i przyspieszą powrót do zdrowia.

Jak wspomóc organizm w walce przeziębieniem?

W przypadku przeziębienia nie ma co zwlekać, ale zadziałać już po wystąpieniu pierwszych objawów. Po pierwsze – zaufaj naturze i tak zwanym babcinym poradom. Bardzo ważną kwestią w przypadku przeziębienia jest zadbanie o odpowiednie nawodnienie organizmu. Należy wypijać dużo płynów, uzupełniać elektrolity utracone wraz z potem i moczem. Świetnie sprawdzą się ziołowe herbatki, szczególnie przy gorączce – z czarnego bzu, lipy i liści malin. Działają one napotnie, dzięki czemu organizm może szybciej pozbyć się patogenów i szkodliwych substancji. Wspaniale sprawdza się też herbata z miodem, cytryną lub sokiem z malin. Taka mikstura działa łagodząco na podrażnione gardło, chroni błony śluzowe, przeciwdziała namnażaniu się bakterii, rozgrzewa i ma właściwości antyseptycznie, ułatwia przełykanie. Rozgrzewanie się jest niezwykle istotne przy przeziębieniu, któremu towarzyszą dreszcze i uczucie zimna. Pomoże nie tylko ciepły koc i termofor, ale też rozgrzewająca zupa, przede wszystkim domowy rosół czy barszcz czerwony.

Sprawdzone sposoby na przeziębienie

Istnieje wiele sprawdzonych produktów, które pomagają na przeziębienie. Oprócz aptecznych preparatów, nieodzowną pomocą może okazać się czosnek i cebula, na bazie których powstają lecznice mikstury, ale skuteczne będzie też włożenie do nosa obranego czosnku na dziesięć minut. Posiekana cebula z miodem również działa zbawiennie, szczególnie jeśli zrobi się z tego sok. W przypadku gorączki można wspomóc się chłodnymi okładami na czoło i inne rozpalone miejsca – wystarczy wilgotna ścierka czy kompres z lodem. Na bolące gardło pomogą płukanki z ciepłej wody i soli, co działa antybakteryjnie i dezynfekująco. Wspaniale sprawdzą się napary z szałwii, które odkażają i niwelują stan zapalny. Nie można zapomnieć o regularnym wietrzeniu pomieszczenia, w którym przebywa chory, aby mieć dostęp do świeżego powietrza. Zadbać trzeba też o to, aby było ono odpowiednio nawilżone. Rewelacyjne przy przeziębieniu są inhalacje z użyciem olejków eterycznych, warto też mieć cały czas włączony dyfuzor do aromaterapii. Niezwykle pomoce jest stawianie baniek na plecach i klatce i piersiowej.

Share:

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *