Zdrowie

Czym jest chirurgiczne leczenie otyłości?

chirurgiczne leczenie otyłości

Otyłość to niestety plaga naszych czasów. Stanowi ona coraz istotniejszy problem medyczny i niesie ze sobą wiele powikłań groźnych dla pacjenta, takich jak na przykład choroby serca, nadciśnienie tętnicze, problemy z płodnością oraz dokuczliwe i bolesne zmiany zwyrodnieniowe kręgosłupa oraz stawów. Leczenie otyłości stanowi obecnie wyzwanie dla współczesnej medycyny. Leczeniem otyłości zajmują się nie tylko lekarze endokrynolodzy, ale także chirurdzy, gdyż możliwe jest operacyjne leczenie tego problemu – tzw. chirurgiczne leczenie otyłości.

Na czym polega chirurgiczne leczenie otyłości?

Operacje mające na celu leczenie otyłości nazywane są w świecie medycznym operacjami bariatrycznymi. Specjaliści wykonujący tego typu zabiegi nazywani są chirurgami bariatrycznymi, takie operacje mogą być wykonane nieodpłatnie pod warunkiem, że pacjent posiada ważne skierowanie od lekarza pierwszego kontaktu.

Operacje żołądka w leczeniu otyłości

Operacje bariatryczne dotyczą przede wszystkim żołądka i mają na celu między innymi: ograniczenie poczucia głodu, zmniejszenie ilości przyjmowanych pokarmów, zwiększenie uczucia sytości po zjedzeniu małej ilości pokarmu, a co więcej usunięcie tkanki żołądka pozwala na zmniejszenie wydzielania hormonu greliny, czyli tak zwanego hormonu głodu. Hormon ten odpowiedzialny jest za przesyłanie do mózgu sygnału głodu z żołądka.

Jakie są wskazania do leczenia chirurgicznego?

Musimy pamiętać, że farmakologiczne leczenie otyłości nie zawsze jest wystarczające. Wskazaniem do operacji jest na przykład: BMI powyżej 35, zespół metaboliczny, czyli nadciśnienie tętnicze, cukrzyca, zaburzenia gospodarki lipidowej a dodatkowo choroby stawów związane z ich przeciążeniem występującym przy otyłości. Co więcej, należy pamiętać, że istotnym przeciwwskazaniem jest wiek powyżej 65 lat, zaburzenia psychiczne takie jak na przykład depresja, niewydolność oddechowa, nasilona, zdekompensowana niewydolność nerek, serca lub wątroby. Pacjenci z takimi obciążeniami zagrożeni są bardzo poważnymi powikłaniami podczas tej poważnej operacji.

Share:

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *