Zdrowie

Jak odróżnić zerwanie więzadeł od ich naciągnięcia i naderwania?

więzadła

Więzadła są to pasma wytrzymałej tkanki łącznej wzmacniające połączenia stawowe łączące kości. Ich podstawową funkcją jest wzmocnienie i stabilizacja struktur, w których się znajdują. Stanowią ważny element układu kostnego. Ze względu na nieelastyczną, włóknistą strukturę i umiejscowienie w organizmie często ulegają urazom i kontuzjom. Zbytnie naciągnięcie więzadeł może prowadzić do ich rozciągnięcia, pęknięcia lub zerwania. Staw kolanowy to największy i najbardziej złożony staw w ciele człowieka. Pod względem wielkości przenoszonych obciążeń jest drugim po stawie skokowym. Jest też ze względu na umiejscowienie szczególnie narażony na wszelkiego rodzaju uszkodzenia zewnętrzne. Staw kolanowy ma skomplikowaną budowę, która umożliwia jego działanie. Oprócz nich za stabilizację kolana odpowiadają też wiązadła poboczne piszczelowe i więzadło poboczne strzałkowe.

Rodzaje uszkodzeń więzadeł kolanowych

 

Do uszkodzeń więzadeł w kolanie najczęściej dochodzi w czasie podwyższonej aktywności fizycznej. Duże obciążenia układu ruchu, szczególnie w obrębie kolan i zbyt słabe mięśnie skutkują tym, że same więzadła nie radzą sobie ze stabilizacją stawu i dochodzi do urazu. Kontuzje tego typu najczęściej dotykają zawodowych sportowców i osób ćwiczących pod zbyt dużym obciążeniem treningowym. Kolano jest umiejscowione między dwoma długimi kośćmi (piszczelową i udową), przez co jest wystawione na działanie na działanie znacznych sił powodujących urazy więzadeł. Zmiany przeciążeniowo-zwyrodnieniowe zazwyczaj pojawiają się poniżej rzepki i w krótkim czasie prowadzą do degeneracji więzadła i jego zerwania. Podstawowa różnica pomiędzy naciągnięciem, naderwaniem a zerwaniem więzadła wiąże się z objawami i ich nasileniem.

Objawy zerwania, naderwania i naciągnięcia więzadeł kolanowych

 

Do typowych objawów uszkodzenia więzadeł kolanowych należą: ból kolana nasilający się podczas aktywności ruchowej, wrażenie uciekania kolana, zmniejszenie ruchomości, uczucie blokady w kolanie. Przy naciągniętym więzadle kolanowym występuje miejscowa tkliwość oraz lekki ból podczas ruchu. W przypadku naderwania więzadła w kolanie objawy są silniejszy, bardziej dotkliwe. Może wystąpić niewielka opuchlizna, mały krwiak i uczucie braku stabilności. Zerwanie więzadła (nazywane skręceniem kolana) powoduje ostry ból, któremu może towarzyszyć słyszalny trzask, chrupot. Pojawia się silny obrzęk i znacząco większe zsinienie. Poruszanie się jest znacząco utrudnione, szybko dochodzi do stanu zapalnego. W przypadku zerwania więzadła w kolanie należy bezzwłocznie zastosować metodę RICE: R (rest) odpoczynek, I (ice) schłodzenie, C (compression) ucisk, E (elevation) uniesienie kolana wyżej. Po opatrzeniu urazu należy jak najszybciej skorzystać z pomocy lekarza specjalisty.

Gdzie szukać pomocy?

 

W przypadku urazy więzadeł w kolanie pomocy specjalistycznej można szukać w klinikach ortopedii i traumatologii zapewniających leczenie zachowawcze, wykonanie koniecznych zabiegów operacyjnych nowoczesnymi metodami oraz pełną rehabilitację pacjenta. Pełny zakres leczenia zapewnia klinika ortopedii i medycyny sportowej w Warszawie – Carolina Medical Center, w której pełną sprawność odzyskało wielu czołowych polskich sportowców.

Share:

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *