Zdrowie

Naderwane więzadła w kolanie – ile trwa leczenie?

Naderwanie wiązadła kolana

Naderwanie więzadła krzyżowego przedniego to jeden z najczęściej rozpoznawanych urazów nóg. Dzieje się tak w przypadku nadmiernej lub niewłaściwej eksploatacji układu ruchu. Jak wygląda proces leczenia kiedy zerwaniu uległo więzadło krzyżowe przednie i przede wszystkim – ile trwa? 

Jakie są objawy naderwania więzadła kolanowego?

Zerwane więzadło krzyżowe przednie objawia się ostrym bólem i uczuciem trzasku w kolanie. Jest to bardzo wyraźny objaw, którego osoba dotknięta tym urazem nie jest w stanie przeoczyć. Pacjent traci możliwość swobodnego zginania kończyny i ma wrażenie, że kolano przesuwa się. Uszkodzony obszar nogi zwykle jest opuchnięty, wrażliwy nawet na dotyk. Szybko następuje rozwijanie się stanu zapalnego. 

Co należy zrobić po zerwaniu więzadła kolanowego?

 Przede wszystkim niezwłocznie skontaktować się z lekarzem. Jeżeli jest to możliwe – pacjent jak najszybciej powinien zostać przewieziony na SOR. Jeżeli jednak nie ma go kto zawieźć, może wezwać pogotowie. Należy oczywiście wyeliminować ruch. Pacjent po naderwaniu więzadła powinien odpoczywać w pozycji leżącej, a chora noga powinna być uniesiona nad poziom klatki piersiowej, by poprawić krążenie. Ważne jest także zastosowanie chłodzącego kompresu. Zmniejszy to ból oraz powstałą opuchliznę. Schłodzić kolano można także specjalną maścią przeznaczoną do takich właśnie celów. Bez problemu kupimy ją w aptece. Uszkodzone kolano należy także odpowiednio zabezpieczyć, owijając bandażem. Dzięki temu wysięk w stawie będzie ograniczony i znacznie zmniejszy to pogłębianie się stanu zapalnego. 

Jak wygląda leczenie naderwanego wiązadła kolana?

Niestety naderwanie więzadła krzyżowego przedniego wymaga interwencji chirurgicznej. Uszkodzone elementy muszą zostać przez lekarza odpowiednio zrekonstruowane. Po zabiegu rekonstrukcji jak najszybciej powinna zostać wprowadzona rehabilitacja. O jej przebiegu decyduje oczywiście lekarz, jedną z częstszych metod jest jednak rehabilitacja z wykorzystaniem szyny CPM. Bardzo ważne jest także zastosowanie ortezy stanu kolanowego. Ograniczy to jego przemieszczanie się podczas ćwiczeń z fizjoterapeutą jak i tych wykonywanych w domu. Ćwiczenia po rekonstrukcji mają na celu wzmocnienie mięśni kończyny, które bez ruchu zanikają. Z ortezy powinno się korzystać przez cały czas, także w nocy, zwykle przez około 3 tygodnie. Przez ten okres czasu nie powinna być zdejmowana.

Kule ortopedyczne

Zdarza się, że uszkodzone kolano boli na tyle, że nawet po zastosowaniu ortezy pacjent nie jest w stanie się poruszać. Warto wówczas skorzystać z kul ortopedycznych, które ułatwią przemieszczanie się, nie nadwyrężając przy tym kolana. Pod żadnym pozorem nie powinno się dotykać chorą nogą podłogi. Po około 6 tygodniach można ostrożnie próbować stawiać uszkodzoną nogę na podłożu. Wszystko powinno oczywiście odbywać się pod okiem lekarza specjalisty. Cały proces rehabilitacji trwa od 6 do 12 miesięcy, jest to jednak sprawa bardzo indywidualna, ponieważ więzadło krzyżowe stawu kolanowego może goić się w różnym tempie u poszczególnych osób. Ma na to wpływ poziom jego uszkodzenia, zastosowana rehabilitacja a także osobiste predyspozycje. 

Podsumowując – proces pełnego wyleczenia naderwanego więzadła kolanowego zajmuje pacjentowi około roku. Jest to czas pełen wyrzeczeń i długich godzin spędzonych u fizjoterapeuty. Jest to jednak również proces który bardzo często skutkuje całkowitym wyleczeniem. Warto jednak zawczasu zadbać o odpowiednią profilaktykę, aby uniknąć podobnych sytuacji. 

Share:

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *