Zdrowie

Jaki wybrać sprzęt rehabilitacyjny do gabinetu?

sprzęt fizjoterapeutyczny

Odpowiedni sprzęt jest niezbędny w każdej klinice i gabinecie fizjoterapeutycznej oraz rehabilitacyjnej. Wybór wyposażenia nie jest prosty. Urządzenia doskonałej jakości są drogie. Ponadto trzeba zwrócić uwagę na to, czy zapewniają skuteczną rehabilitację i szybki powrót do zdrowia. Nie wpadaj jednak w panikę. Nie musisz wybierać drogiego sprzętu, aby był efektywny i niezawodny.

Orbitrek

To jeden z klasycznych sprzętów do rehabilitacji. Jest bezpieczny i może być używany przez pacjentów w różnym wieku. Pomaga rozwijać siłę, wytrzymałość i koordynację. Pozwala na łatwą modyfikację intensywności treningu. Poszczególne parametry można bez problemu dostosować do aktualnych możliwości pacjenta. Orbitrek nie powoduje bólu i dyskomfortu.

Ma trzy podstawowe zalety. Podczas treningu osoba ćwicząca używa jednocześnie rąk i nóg. Dzięki temu pozwala spalić większą liczbę kalorii. Jest idealny również dla seniorów i pacjentów po kontuzji. Nie obciąża nadmiernie mięśni i stawów. Konstrukcja wyróżnia się wysoką jakością. Dlatego maszyna może być codziennie intensywnie eksploatowana.

Leżanki rehabilitacyjne

Obowiązkowo muszą się znaleźć w każdej klinice i gabinecie. Zapewniają komfortowy odpoczynek pacjentom. Można też na nich siedzieć i leżeć w różnych pozycjach podczas terapii zajęciowej i ćwiczeń rehabilitacyjnych. Zwróć uwagę na to, aby leżanka była wysokiej jakości. Wtedy będzie mocna, stabilna i wytrzymała.

Ultradźwięki

Sprzęt ultradźwiękowy ma wiele różnych zastosowań. Jest bardzo popularny w fizjoterapii. Terapia ultradźwiękowa pozwala leczyć różne urazy. Urządzenia wykorzystujące technologię ultradźwiękową pomagają zdiagnozować obszary o słabym przepływie krwi lub nadmiernie obciążonych, popękanych lub uszkodzonych. Dzięki nim możesz świadczyć usługi wysokiej jakości. Taki sprzęt rehabilitacyjny najczęściej jest stosowany przy:

  • bolesnych i przykurczonych stawach,
  • urazach i skręceniach więzadeł,
  • zablokowanych barkach,
  • napiętych i zerwanych mięśniach,
  • problemach ze ścięgnami,
  • zapaleniach torebki stawowej.

Izokinetyka

Urządzenia izokinetyczne pomagają pacjentom zwiększyć siłę, elastyczność i zakres ruchów. Zapobiegają utracie masy mięśniowej. Przy ćwiczeniach rozciągających stosuje się opór. Dzięki temu mięśnie stają się bardziej sprężyste. Urządzenia występują w różnych kolorach i mocach. W ten sposób można łatwo dostosować  ćwiczenia i opory w zależności od pacjenta.

Elektryczna stymulacja mięśni

Jest powszechnie stosowana po wypadku lub ciężkim urazie. Pomaga zwiększyć wzrost mięśni i eliminuje ryzyko przykurczy. Pozwala odbudować elastyczność i siłę mięśni, które były nieużywane lub niedawno zostały poważnie uszkodzone. Można je również stosować na wczesnym etapie fizjoterapii, kiedy tradycyjne ćwiczenia są jeszcze niemożliwe do wykonania przez pacjenta.

W klinikach i gabinetach powinny znajdować się również rowerki treningowe i piłki do ćwiczeń. Rowerek pozwala przede wszystkim zwiększyć wytrzymałość i siłę nóg. Jest idealny dla pacjentów we wszystkich grupach wiekowych. Z kolei wytrzymałe piłki świetnie nadają się do rozciągania wielu części ciała. Zwiększają równowagę i koordynację.

Share:

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *