Sport

Jaki rower do jazdy rekreacyjnej wybrać?

uniwersalny rower

Szukasz uniwersalnego roweru, który sprawdzi się podczas dojazdu do pracy, weekendowej wycieczki za miasto i wieczornej przejażdżki po okolicy? Sprawa wydaje się prosta, bo w końcu większość z nas właśnie w tym celu kupuje jednoślad. Okazuje się jednak, że bogata oferta sklepów i skomplikowane opisy sprzętu potrafią wprawić w zakłopotanie, a do tego nie istnieje coś takiego, jak rower na każdą okazję. Model crossowy, trekkingowy czy może góral – jeśli próbujesz się w tym połapać, to dobrze trafiłeś! Podpowiadamy, jaki typ roweru będzie dla Ciebie najlepszy!

Rower crossowy

Uniwersalne rowery crossowe to jedne z najlepiej sprzedających się jednośladów, które łączą zalety modeli górskich i miejskich. Posiadają przedni amortyzator o skoku w zakresie 50–70 mm oraz duże koła o średnicy 28 cali ze stosunkowo cienką oponą i mało agresywnym bieżnikiem. W ramie nie ma miejsca na grubszą, górską oponę, ale takie rozwiązanie to brak większych oporów podczas toczenia, czyli łatwiejsze pedałowanie i szybsza jazda. Największą zaletą rowerów crossowych jest jednak wygodna, wyprostowana pozycja, która przekłada się na wysoki komfort jazdy i dobrą widoczność. Najczęściej są również wyposażone w szerokie, wygodne siodełko z amortyzacją oraz regulowany mostek. Brak dodatkowego osprzętu, np. błotników, oświetlenia i bagażników, znacznie obniża wagę roweru oraz ułatwia jego przewożenie lub wnoszenie do mieszkania. Tego typu jednoślady sprawdzają się podczas jazdy po asfalcie i wszelkich innych twardszych nawierzchniach, takich jak szuter, ubite leśne ścieżki i polne drogi. Rowery crossowe to odpowiedź na potrzeby większości osób, które poruszają się po wszelkiego typu trasach turystycznych i stawiają na jazdę głównie dla przyjemności.

rower-crossowy.jpg

Rower trekkingowy

Rower trekkingowy, zwany również turystycznym, na pierwszy rzut oka trudno odróżnić od crossowego, choć zdarza się, że ma nieco mniej agresywną geometrię. Posiada podobne opony, amortyzator, siodełko i mostek, gdyż tutaj również ważna jest wyprostowana pozycja, wygoda oraz dobra widoczność. Jednak w przeciwieństwie do modeli crossowych, rowery trekkingowe są wyposażone w dodatkowy osprzęt w postaci błotników, bagażnika, stopki, osłony napędu i oświetlenia. Z tego powodu znacznie lepiej sprawdzają się jako środek transportu w mieście – błotniki chronią codzienne ubrania przed ubrudzeniem, osłona napędu zapobiega wkręceniu nogawki w łańcuch, oświetlenie poprawia widoczność po zapadnięciu zmroku, a bagażnik ułatwia przewożenie zakupów. Rowery trekkingowe dobrze sprawują się na ubitych nawierzchniach, ale dodatkowy osprzęt przekłada się na nieco wyższą wagę. Z tego powodu jest to rozwiązanie dla osób, które traktują jednoślad jako środek komunikacji, ale czasem lubią wybrać się na dłuższą wycieczkę za miasto, w niezbyt wymagającym terenie.

rower-rekreacyjny.jpg

Rekreacyjny rower górski

Rowery górskie wymuszają mniej wygodną, pochyloną do przodu pozycję, która jest niezbędna w trudniejszym terenie. Posiadają grubsze opony z bardziej agresywnym bieżnikiem, łatwo przetaczające się po nierównościach oraz „miększe” przełożenia, które przydają się na podjazdach. Grube oporny stawiają opór podczas pedałowania, więc trudniej na nich osiągnąć duże prędkości podczas jazdy po asfalcie i innych ubitych nawierzchniach. Mocniejsza rama i obręcze przekładają się na większą wytrzymałość roweru, ale wraz z cięższym amortyzatorem (skok w zakresie 80–100 mm), podwyższają jego ogólną wagę. Zazwyczaj nie da się w nich zamontować błotników czy oświetlenia, które przydaje się w mieście. Rekreacyjny rower górski to rozwiązanie dla osób, które sporadycznie jeżdżą po asfalcie i preferują wycieczki po szlakach górskich z błotem, korzeniami i kamieniami. Nie są to jednak modele stworzone z myślą o trudnym terenie. Osoby, które myślą stromych zjazdach, zamiast zakupu modelu rekreacyjnego, powinny raczej przemyśleć rower cross country czy enduro.

Szukasz swojego wymarzonego roweru? Koniecznie odwiedź lulagoga.pl. Znajdziesz u nas sprzęt i ubrania rowerowe na każdą okazję. A jeśli potrzebujesz pomocy w doborze odpowiedniego roweru albo akcesoriów, zajrzyj na naszego bloga lulagoga.pl.

Zdjęcia: lulagoga.pl, unsplash.com

Share:

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *