Zdrowie

Jak radzić sobie z nietrzymaniem moczu?

nietrzymanie moczu

Nietrzymanie moczu to częsta przypadłość. Szacuje się, że zmaga się z nią nawet co druga kobieta po menopauzie! Wiele pań ukrywa ten problem i nie wie, jak go maskować. A jest wiele produktów – podpaski, majtki chłonne czy pieluchy dla dorosłych, po które można i warto sięgnąć.

Badania dowodzą, że nawet co ósma kobieta na świecie, która nie ukończyła jeszcze 40 lat i co druga po menopauzie ma problem z nietrzymaniem moczu. Także panowie, aczkolwiek rzadziej, zmagają się z tą dolegliwością. Wiele osób bardzo się tego wstydzi i w obawie, że ktoś zobaczy mokrą odzież i wyczuje od nich woń moczu, unika kontaktów z ludźmi. Szacuje się, że nawet 2/3 chorych nie mówi o tym swojemu lekarzowi! W skrajnych przypadkach zdarza się, że chorzy izolują się całkowicie, czego następstwem mogą być inne problemy, np. depresja. A wystarczy zaopatrzyć się w specjalne podpaski, majtki chłonne lub pieluchy dla dorosłych, by móc normalnie funkcjonować.

Jakie są przyczyny nietrzymania moczu?

Przyczyn nietrzymania moczu może być wiele. Mogą to być m.in. choroby neurologiczne, palenie papierosów, nieodpowiednia dieta, infekcje układu moczowego, menopauza, urodzenie dziecka (szczególnie dużego), zaparcia, nadmierna otyłość, przewlekły kaszel, choroba Parkinsona, Alzheimera, cukrzyca, przyjmowanie niektórych leków czy przepełnienie pęcherza. Do wysiłkowego nietrzymania moczu dochodzi, gdy popuszczamy kilka kropli np. podczas kichnięcia, ataku śmiechu czy dźwignięcia czegoś ciężkiego. Z kolei w przypadku naglącego – pojawia się silne uczucie parcia na pęcherz i natychmiastowa potrzeba skorzystania z toalety. Zdarza się też, że mocz wycieka w wynik przepełnienia.

Nietrzymanie moczu – jak leczyć?

Czasem w przypadku popuszczania moczu (szczególnie po porodzie) wystarczy wzmocnienie mięśni dna miednicy. Aby to zrobić, konieczne są regularne ćwiczenie mięśni Kegla – chodzi o to, by zaciskać i rozluźniać krocze przez kilka minut – kilka razy w ciągu dnia. Na pewno należy także zgłosić się z tym problemem do lekarza, który na podstawie wywiadu podejmie decyzję o odpowiednim leczeniu farmakologicznym. Dopiero gdy to leczenie nie przyniesie oczekiwanych efektów, konieczny będzie zabieg.

Podpaski, majtki chłonne i pieluchy dla dorosłych mogą pomóc maskować problem

Mokra bielizna, a nawet ubranie i związany z tym nieprzyjemny i charakterystyczny zapach moczu są bardzo krępujące. Zamiast jednak izolować się od świata zewnętrznego, lepiej jest skorzystać z dostępnych na rynku produktów, takich jak podpaski, majtki chłonne czy pieluchy dla dorosłych np. marki TENA. Są wyposażone w specjalne technologie, które nie tylko pochłaniają wilgoć gwarantując uczucie suchości, ale też skutecznie maskują drażniącą woń. Produkt należy dobrać w zależności od problemu. W przypadku kropelkowego wycieku moczu sprawdzą się podpaski, jeśli jest go więcej – majtki chłonne. Gdy pęcherz opróżnia się całkowicie, najlepszym rozwiązaniem będą pieluchy dla dorosłych. Mają po bokach rzepy, dzięki czemu można je odpowiednio dopasować do ciała i dostępne są w kilku rozmiarach. Są też najlepszym rozwiązaniem w przypadku osób obłożnie chorych, leżących.

Share:

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *