Zdrowie

Jak rozpoznać nietrzymanie moczu?

nietrzymanie moczu

Nietrzymanie moczu jest rozumiane jako epizod wycieku moczu poza świadomą kontrolą. Szacuje się, że w grupie kobiet, jest jedną z najczęściej występujących chorób przewlekłych, zwłaszcza w grupie wiekowej 40 – 50 lat (okres menopauzy) i 70 – 80 lat. Nietrzymanie moczu jest również częstą przypadłością kobiet w okresie ciąży i będących w krótkim okresie po porodzie. 

Nietrzymanie moczu – rodzaje i objawy 

Najczęściej występujący typ nietrzymania moczu to wysiłkowe nietrzymanie moczu, nietrzymanie moczu o charakterze mieszanym oraz naglące nietrzymanie moczu, proporcje te zmieniają się w różnych okresach życia. 

Wysiłkowe nietrzymanie moczu 

O wysiłkowym nietrzymaniu moczu mówi się gdy po wycieku moczu dojdzie w wyniku nagłego zwiększenia ciśnienia w obrębie brzucha, bez towarzyszącego mu uczucia parcia. Z reguły pacjentki nie zauważają by odkąd wystąpiła choroba zmieniła się znacząco ilość mikcji, oraz by objawy wysiłkowego nietrzymania moczu pojawiały się w nocy. Jedną z głównych przyczyn choroby są zaburzenia w obrębie statyki narządu rodnego oraz prawidłowego przenoszenia ciśnień wewnętrznych. Ryzyko powstania wysyłkowego nietrzymania moczu zwiększa się u kobiet, które rodziły drogami natury, zwłaszcza w przypadku porodów po 42 tyg. ciąży, trwających powyżej 24 godzin oraz powtarzających się powyżej 2 razy oraz w przypadku osób otyłych.

Zespół pęcherza nadreaktywnego

Zespół pęcherza nadreaktywnego to schorzenie łączące w sobie kilka objawów:

  • nagłą potrzebę oddania moczu
  • częste oddawanie moczu (powyżej 6 razy w ciągu dnia), zwykle w niewielkich ilościach
  • występowanie nykturii, czyli częstomoczu nocnego (powyżej 2 mikcji w trakcie nocy), pojawiającego się po przebudzeniu związanym z potrzebą wizyty w toalecie

Jest to dolegliwość bardzo uciążliwa, cierpiące z jej powodu osoby zgłaszają, że wprowadzają ograniczenie ilości przyjmowanych płynów oraz planują aktywności poza domem w oparciu o dostępność toalet. Ten rodzaj nietrzymania moczu może być wywołany przez uszkodzenia w obrębie układu nerwowego (np. urazy rdzenia), uszkodzenia mięśni, choroby zapalne (np. zapalenie pęcherza moczowego) oraz występować bez wyraźnej przyczyny.

Rozpoznawanie 

Aby określić czy dana osoba ma nietrzymanie moczu, oraz jaki jest typ objawów nietrzymania moczu przeprowadza się wywiad uroginekologiczny obejmujący wiele pytań między innymi o:

  • częstość mikcji w ciągu dnia i nocy (niepokojące jest gdy występuje powyżej 6 mikcji w ciągu dnia i 2 w ciągu nocy)
  • występowanie parć naglących – nagłej potrzeby oddania moczu (niepokojące są wszystkie epizody, zwłaszcza regularnie powtarzające się)
  • nietrzymanie moczu w trakcie wysiłku, ,kichania, kaszlu, dźwigania itp. (niepokojące są wszystkie epizody)
  • pojawienie się bezwiednego wycieku moczu

Diagnozę stawia się na podstawie objawów, przeprowadzonych kwestionariuszy, analizy dzienniczka mikcji, odpowiednio dobranych testów (podpaskowy, kaszlowy itp.), badania uroginekologicznego, badania USG.   

Nietrzymanie moczu – objaw w ciąży

W ciąży postawienie diagnozy nietrzymania moczu jest o wiele trudniejsze, naturalnie zwiększa się częstość oddawania moczu wynikająca ze zmniejszonej ilości miejsca w obrębie brzucha, a dodatkowo ruchy dziecka mogą wywoływać nagłe parcia. Zwiększa się również ilość śluzu, w związku z czym trudno czasem określić czy wystąpiło popuszczenie kilku kropel moczu czy wyciek większej ilości śluzu. Jeśli pojawią się jednak niepokojące sygnały, kobieta powinna skonsultować się ze swoim ginekologiem, który w razie potrzeby odeśle ją na konsultację urologiczną.

Leczenie 

Nie ma jednego sposobu leczenia nietrzymania moczu, terapia powinna się opierać na współpracy urologa/uroginekologa, który może w razie potrzeby zalecić stosowanie leków czy przeprowadzić leczenie zabiegowe oraz fizjoterapeuty, który zaleci odpowiednie ćwiczenia, przeprowadzi terapię manualną oraz poinstruuje jak postępować w życiu codziennym.  W trakcie terapii dobrze jest korzystać z bielizny lub wkładek chłonnych, dzięki którym ewentualne wycieki moczu zostaną dyskretnie zneutarlizowane.

Share:

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *