Zdrowie

Obowiązek udostępnienia wody pitnej w szkole

dystrybutor wody dla szkół

Zgodnie z regulacjami Ministerstwa Edukacji Narodowej, w każdej szkole zabroniona jest nie tylko sprzedaż niezdrowego jedzenia, ale istnieje również obowiązek zapewnienia uczniom nieograniczonego i bezpłatnego dostępu do wody pitnej.

Dostęp do wody pitnej, szkoły mogą zapewniać na kilka sposobów. Te różnią się przede wszystkim kosztami inwestycji, ale także poziomem komfortu dystrybucji wody. Z reguły placówki szkolne stawiają na rozwiązania najtańsze.

Wiele szkół korzysta z dofinansowań unijnych, dzięki którym na terenie placówek montowane są tzw. poidełka. To nowej generacji dystrybutory bezbutlowe, które podłączone są bezpośrednio do sieci wodociągowej. Specjalne filtry dają jednak gwarancję oferowania uczniom wodę nieskazitelnie czystą, z właściwościami podobnymi do tych, jakie wykazuje woda źródlana. To o wiele lepsza opcja aniżeli dostarczanie wody butelkowanej. Przede wszystkim warto wziąć pod uwagę ogromne zapotrzebowanie na wodę w szkołach – wystarczy spojrzeć na liczbę uczniów w poszczególnych obiektach edukacyjnych. Po drugie, ważne są kwestie ochrony środowiska, a nabywanie wody w butelkach z plastiku z całą pewnością nie wiąże się z propagowaniem działań proekologicznych. Co więcej, pojawia się też problem z magazynowaniem takiej wody i to dlatego dystrybutor wody z filtrem w postaci poidełek staje się lepszym, coraz chętniej wybieranym przez szkoły rozwiązaniem.

Warto jeszcze wspomnieć o możliwości dostarczania wody pitnej do szkół w postaci urządzeń filtrujących wodę z baniaków. To rozwiązanie, dzięki któremu oferowana może być woda schłodzona albo gorąca. Taki dystrybutor z wodą cieszy się ogromną popularnością, ale niestety nie jest zalecany do szkół. To dlatego, że pojawia się problem z koniecznością magazynowania baniaków z wodą oraz ich wymianą. Co więcej, dostarczane muszą być również plastikowe kubeczki na wodę, co znowu nie łączy się z propagowaniem działań, których celem jest ochrona środowiska.

Należy pamiętać, że za jakość wody pitnej odpowiada szkoła. To dlatego nie wystarczą jedynie raporty dotyczące zdatności do spożywania wody z kranu, jakie są okresowo przedstawiane przez sieć wodociągową. Wszelkie urządzenia, które dodatkowo filtrują wodę do picia dla uczniów, muszą być bezpieczne w użytkowaniu, być wykonane z najlepszych materiałów, w tym ze stali nierdzewnej. Muszą także podlegać stałej kontroli, by zawsze służyć w pełnej sprawności.

Artykuł ekspercki powstał we współpracy z https://woda365.pl – pionier w dostarczaniu bezbutlowych dystrybutorów wody do szkół i firm.

Share:

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *