Podologia – czy warto wybrać się do podologa?

Podologia to nauka zajmująca się chorobami stóp i stawu skokowo-goleniowego. Wykonywanie zawodu podologa wymaga wiedzy z różnych dziedzin medycyny, między innymi chirurgii, dermatologii, diabetologii oraz ortopedii. Na co dzień zajmujemy się cechami naszego wyglądu, które widać – cerą, włosami, figurą i zapominamy o naszych stopach. Każdy z nas powinien pamiętać, że choroby podologiczne także wymagają uwagi i leczenia.
Podologia – czym się zajmuje?
Podologia zajmuje się profilaktyką i leczeniem chorób stóp. W Polsce jest dziedziną, która wciąż się rozwija i powoli tworzą się miejsca takie jak gabinety podologiczne (np. gabinet podologiczny – Koszalin).
Podolog to specjalista, który pomoże nam zmagać się ze wszelkimi schorzeniami dotyczącymi stóp, paznokci oraz z kwestiami estetycznymi tych rejonów ciała. Nie ma on tytułu lekarza, ale posiada wszelkie kwalifikacje do opieki nad pacjentami,
Czy warto wybrać się na konsultacje do podologa?
Bez wątpienia podolog jest bardzo potrzebnym specjalistą. Często nie zdajemy sobie sprawy, z jak poważnymi chorobami stóp się zmagamy. Pomoże nam zdiagnozować nasz problem i wprowadzi odpowiednie leczenie oraz profilaktykę na przyszłość.
Najczęstsze powody wizyt u specjalisty to:
- brodawki wirusowe (kurzajki)
- wrastające paznokcie
- pękające pięty
- stopa cukrzycowa
- odciski, modzele
- krwiaki powstające pod paznokciem
- deformacje
- choroby skóry
- pomoc w codziennej pielęgnacji stóp
Chorób i zaburzeń w obrębie stóp jest bardzo dużo i często niosą za sobą wiele dokuczliwych objawów takich jak: ból, trudności w chodzeniu, problemy skórne oraz rany. Niektóre schorzenia nie wykazują żadnych dolegliwości somatycznych, ale po prostu nieestetycznie wyglądają. Nieleczone schorzenia stóp w przyszłości mogą prowadzić do większych problemów zdrowotnych. Do spoecjalisty nie należy wybierać się dopiero wtedy, kiedy zaczynają się problemy. Dobrym pomysłem jest zdecydowanie się na wprowadzenie w życie wizyt profilaktycznych, które zapobiegną nieprzyjemnym chorobom. Więcej informacji na temat konieczności wizyt u podologa można dowiedzieć się ze strony internetowej: podologia Koszalin.
Jak wygląda badanie stóp u podologa?
Badanie stóp u podologa jest podstawową procedurą wykonywaną w gabinecie. Oto zakres czynności wykonywanych przez specjalistę:
- Wywiad z pacjentem na temat trybu życia, przebytych chorób i kontuzji,
- Badanie podobaroskopem, które pokazuje obraz rozmieszczenia ciężaru ciała na każdej stopie, gdzie znajduje się środek ciężkości, bada także poprawność chodu pacjenta,
- Badanie manualne, polega na sprawdzeniu ruchomości stawów, wykluczeniu zaburzeń w układzie mięśniowym,
Wykonanie badania pozwala na postawienie skutecznej diagnozy.
Profilaktyka chorób stóp
Podstawową zasadą dbania o stopy jest właściwa higiena stóp i paznokci. Należy pamiętać, aby prawidłowo obcinać płytkę paznokcia oraz dbać o jej czystość. Kobiety powinny stosować bezpieczne produkty do manicure. W profilaktyce chorób stóp należy uważać, aby nie chodzić boso po publicznych pomieszczeniach, używać obuwia ochronnego oraz nie pożyczać butów od innych osób. Ważne jest korzystanie ze swojego prywatnego ręcznika, odpowiednia pielęgnacja i regularne nawilżanie skóry. Można także zastosować podologiczne zabiegi prewencyjne, takie jak: usuwanie zrogowaceń, prawidłowe obcinanie paznokci, oczyszczanie paznokci u specjalisty. O stopy szczególnie powinny zadbać osoby o obniżonej odporności, np. chore na cukrzyce, ponieważ są one szczególnie narażone na wszelkie choroby stóp.
Wizyta u podologa pozwoli nam uniknąć wielu nieprzyjemnych konsekwencji nieleczonych chorób stóp oraz zapadnięcia na wspomniane w artykule schorzenia. Lekarz zadba również o kwestie estetyczne, dzięki czemu będziemy mogli cieszyć się zdrowymi i estetycznymi stopami.