Zdrowie

Rodzaje ran i pierwsza pomoc

Rodzaje ran i pierwsza pomoc

Raną nazywamy przerwanie ciągłości skóry. Zwykle powstaje na skutek doznania urazu mechanicznego. Rany kłute są wynikiem zranienia się ostrym przedmiotem, natomiast rany kąsane powstają po ukąszeniu. Jakie jeszcze rodzaje ran można wymienić? Jak zadbać o taką ranę, by nie wdało się zakażenie ani żadna infekcja? Z tego artykułu na pewno dowiesz się cennych informacji.

Ogólna charakterystyka rany

Pod wpływem działania czynnika uszkadzającego, po przerwaniu skóry oraz tkanek, występuje zwykle krwawienie oraz ból. Na początku rana, lub w zależności od wielkości może to być również delikatne skaleczenie, wypełnia się krwią, z której tworzy się skrzep. Tworzy on naturalny opatrunek. Następną fazą jest strup, który zachowuje się jak bariera ochronna. Małe rany goją się zazwyczaj bez pozostawiania po sobie śladów w postaci blizn. Natomiast te głębokie często nie kończą się tak przyjemną historią.

Rodzaje ran

Do najpopularniejszych rodzajów ran zalicza się:

  • rany cięte – najczęściej są wynikiem uszkodzenia przez przedmioty ostre, np. nóż lub szkło. Podczas wypadku dochodzi do krwawienia.
  • Rany kłute – powstają poprzez zranienie się wąskim i długim narzędziem lub przedmiotem np. igłą, gwoździem. Takie uszkodzenia z pozoru mogą wydawać się niegroźne, jednak wymagają obserwacji, ponieważ ciała obce mogą pozostać w ranie. Rany kłute mogą powodować krwawienie wewnętrzne.
  • Zadrapania lub otarcia – są to rany płytkie, powierzchowne. Może, jednak nie musi, występować krwawienie.
  • Rany kąsane – rany powstałe w wyniku ukąszenia lub ugryzienia przez owady lub zwierzęta. Taka rana może mieć wydłużony okres gojenia ze względu na znajdujące się w ślinie zwierząt bakterie.
  • Rany zatrute – rany połączone z wprowadzeniem do organizmu trucizny. Są to np. ukąszenia żmii, osy lub szerszenia. U osób ukąszonych można zaobserwować zasinienie skóry oraz narastający bolesny obrzęk. Następnie pojawiają się bóle głowy, wymioty, kłopoty z oddychaniem i wiele innych objawów. Wszystko przez truciznę. Ukąszenie przez żmiję może doprowadzić do śmierci.
  • Rany miażdżone, rany tłuczone – są to rany, które powstają przez silne uderzenia tępym przedmiotem. W miejscu urazu pojawiają się obrzęki i siniaki.
  • Rany postrzałowe – to uszkodzenie skóry powstałe podczas postrzałów, czyli w wyniku działania różnych pocisków lub ich części. Takie rany mają wlot i wylot.

Pierwsza pomoc, czyli ogólne opatrywanie ran

Tuż po zranieniu się lub skaleczeniu na pewno trzeba dokładnie przemyć ranę wodą. Następie zdezynfekować ją za pomocą środka bakteriobójczego. Takie środki są dostępne w każdym sklepie medycznym. Ranę oczyszczaj delikatnie, tak by nie doprowadzić do dalszego uszkodzenia tkanek. Środki bakteriobójcze nie mogą zawierać alkoholu, ponieważ wysuszą ranę i dodatkową ją podrażnią. Na pewno nie będzie to przyjemne dla cierpiącego. W późniejszym etapie będą potrzebne plastry. Pomogą one zabezpieczyć ranę przed czynnikami zewnętrznymi, z którymi mogłaby się przez przypadek zetknąć rana.

Opatrzenie rany z ciałem obcym

Może się zdarzyć tak, że przedmiot, który spowodował zranienie, pozostanie w ciele poszkodowanego. Należy pamiętać o tym, żeby go nie wyjmować. On pełni aktualnie ważną funkcję. Tamuje krwotok – mniejszy lub większy, w zależności od wielkości rany. Konieczność wezwania pomocy zależy właśnie od ocenienia, jak duża jest rana. Czasami może się zdarzyć tak, że sami damy radę wybrać się na najbliższe pogotowie, lub ktoś z bliskich będzie w stanie nas tam zawieźć.

Nie należy jednak przemywać tego miejsca za pomocą gazy, ponieważ do rany mogą dostać się zanieczyszczenia, które najprawdopodobniej doprowadzą do zakażenia. Jeśli z rany sączy się dużo krwi, to należy założyć jakiś dodatkowy materiał opatrunkowy. Posłuży on za ucisk, który zatamuje tymczasowo krwawienie i pochłonie krew. Warto mieć w domu opaskę uciskową, na wszelki wypadek.

Share:

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *