Zdrowie

Elektrostymulacja mięśni – czy są jakieś przeciwwskazania?

Elektrostymulatory - przeciwskazania

Elektrostymulacja mięśni to zabieg wyszczuplający, w którym wykorzystuje się prądy o małym natężeniu. Wywołują one skurcze mięśni, a w efekcie znacznie przyśpieszają redukcję tkanki tłuszczowej (zwłaszcza w bardzo opornych miejscach). Dodatkowo elektrostymulacja nie tylko ujędrnia ciało, ale także wzmacnia mięśnie – wszystko dzięki pobudzeniu krążenia krwi. Skurcze mięśni, wywoływane przez urządzenia do elektrostymulacji, są bardzo podobne do tych, które powstają podczas ćwiczeń fizycznych.

Wskazania do elektrostymulacji

Jeżeli chodzi o elektrostymulację, to powinny z niej korzystać w szczególności osoby, które mają problem z utratą tkanki tłuszczowej w „opornych” częściach ciała (szczególnie brzuch, uda, pośladki). Ten zabieg jest polecany również osobom, którym zależy nie tylko na wyszczupleniu sylwetki, ale również na redukcji cellulitu, wzmocnieniu mięśni, usunięciu podwójnego podbródka czy ujędrnieniu skóry. Dodatkowo elektrostymulatory, które dostępne są dzisiaj na rynku, potrafią przyśpieszyć usuwanie toksyn z organizmu czy nawet ujędrnić biust.

Zawsze należy słuchać swojego lekarza lub fizjoterapeuty – mówi ekspert z serwisu Elektrostymulatory.net – Niektóre elektrostymulatory można nabyć i korzystać w domu, jednak zanim rozpoczniemy tego typu działania, należy skontaktować się z lekarzem, który potwierdzi, czy nie znajdujemy się w grupie ryzyka i ten zabieg będzie dla nas bezpieczny.

Z elektrostymulatorów chętnie korzystają nie tylko sportowcy, ale także osoby, cierpiące na przeróżne schorzenia. Elektrostymulacja bowiem pozwala na złagodzenie bólów np. mięśni pleców. Ta metoda nazywana jest TENS (Transcutaneous Electrical Nerve Stimulation) i służy do niwelowania bólu. Jest nieinwazyjna i lekarze często polecają ją jako jeden z niefarmakologicznych sposobów leczenia długotrwałych bóli. Najczęściej z tej metody korzystają osoby, które zmagają się z bólem odcinka szyjnego, bólami pooperacyjnymi czy kontuzjami w wyniku różnego rodzaju zapaleń.

Przeciwwskazania do elektrostymulacji

Jak większość zabiegów, również elektrostymulacja ma swoje ograniczenia. Z zabiegów tego typu absolutnie nie mogą korzystać osoby, które mają rozrusznik serca, a także kobiety w ciąży. Nie zaleca się również stosowania tej metody u osób, które chorują na epilepsję czy padaczkę. Z elektrostymulacji nie powinny także korzystać kobiety, które karmią piersią, a także osoby, które dopiero co uszkodziły mięsień (zaleca się odczekanie nawet 2 tygodni od doznania urazu).

Elektrostymulacja mięśni wyklucza także osoby chore na nowotwory i zmagające się z poważnymi zmianami dermatologicznymi. Również wysoka gorączka czy stany zapalne skóry lub tkanek miękkich oraz niewydolność naczyń krwionośnych są przeciwwskazaniem do odbycia zabiegu. Podobna sytuacja jest w przypadku osób, które uszkodziły mięsień w okolicy zakażenia bakteryjnego (uszkodzona skóra).

Jeżeli jednak nie znajdujesz się w grupie ryzyka, a zależy Ci na ujędrnieniu ciała, pozbyciu się cellulitu lub wzmocnieniu mięśni, warto rozważyć zabieg elektrostymulacji. To jedna z metod, która jest często stosowana w fizjoterapii – jest sprawdzona i bezpieczna. Zabieg można stosować na mięśnie szkieletowe i gładkie. Szczególnie poleca się elektrostymulację osobom, które z jakiegoś powodu cierpią na chwilowy zanik lub osłabienie mięśni (np. po złamaniu nogi i unieruchomieniu jej na dłuższy czas).

Share:

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *