Sport

3, 2, 1, runmageddon czas start! Jak się do tego przygotować?

runmageddon

Ludzie kochają biegać, o czym możemy przekonać się każdego dnia mijając biegaczy na ulicach, w parkach i lasach. Jednak stało się to już tak popularne, że zaczęliśmy szukać urozmaiceń. Jedną z nowatorskich odmian biegów jest runmageddon, cieszący się coraz większym zainteresowaniem. Krótko mówiąc jest to bieg z różnego rodzaju przeszkodami, na różnym dystansie. Wszystko zależy od stopnia zaawansowania. Jednak jeśli myślimy, że podejmiemy się tego wyzwania z dnia na dzień to jesteśmy w błędzie. Kluczowe jest przygotowanie do runmageddonu, które im wcześniej rozpoczniemy, tym lepiej. W porównaniu do zwykłego biegu, jest to aktywność wymagająca dużo większego zaangażowania ciała, lepszej kondycji i wytrzymałości. Bez treningu nie da rady, a w końcu chodzi o to, żeby podejść do tego rozsądnie i zdrowo.

Runmageddon – czyli co?

Zanim poruszymy kwestię odpowiedniego przygotowania do runmageddonu, powinniśmy wyjaśnić czym tak naprawdę jest. Jest to bardzo szczególny bieg, ponieważ na jego trasie pojawiają się bardzo zróżnicowane przeszkody. Niektóre z nich pokonamy samodzielnie, a do innych kluczowe będzie wsparcie innych uczestników. Praca zespołowa to podstawa tego sportu. Zyskując popularność, ten rodzaj sportu doczekał się różnych wariantów. Do wyboru mamy mnóstwo tras o różnym dystansie i stopniu trudności. Standardowa wersja liczy 12 km i zawiera 50 przeszkód. Jednak znajdziemy zarówno krótsze, jak i dłuższe -obecnie nawet maraton możemy przebiec w tej wersji. Jednak to już jest naprawdę dla zaawansowanych uczestników po intensywnym przygotowaniu. Na trasie możemy natknąć się na błoto, wodę, ogień i znacznie, znacznie więcej. I żeby była jasność, jest to bardzo angażujący bieg, z którego na pewno nie wyjdziemy czyści.

Na czym polega polega przygotowanie do runmageddonu?

Jak już ustaliliśmy, runmageddonu nie ma co porównywać do zwykłego biegu, ponieważ jedynym wspólnym mianownikiem jest pokonanie określonego dystansu. Jest to ogromny wysiłek dla naszego organizmu, angażujący wszystkie partie mięśni i układy. Sposobów na przygotowanie do runmageddonu jest wiele i wszystko zależy od naszych preferencji. Niektórzy przygotowują się samodzielnie, inni chodzą na specjalnie stworzone w tym celu treningi, a inni stawiają na profesjonalną sesję z trenerami. Istnieją różnego rodzaju obozy kondycyjne mające to na celu. Jest to bardzo dobre rozwiązanie, ponieważ zdobywamy solidne podstawy, ćwicząc na specjalnie wyposażonych torach. Trudno samodzielnie stworzyć takie warunki. Kondycja, wytrzymałość i zwinność to na trasie podstawa, więc treningi muszą nas w tych kwestiach wyszkolić.

Kwestia ubioru jest istotna

Fizyczne przygotowanie do runmageddonu to jedno, ale do tego nie możemy zapomnieć o odpowiednim stroju. Każda trasa, bez względu na jaki dystans się zdecydujemy jest intensywna i ciężka. Na trasie musimy wypełnić wiele przeszkód opartych na wspinaczce, przeskokach, pokonaniu zbiorników z wodą, błota czy nawet ognia. Aby to się udało musimy mieć strój, który nie ogranicza naszych ruchów, a do tego jest wygodny. Tutaj nie chodzi o specjalne, profesjonalne wyposażenie, tylko bardziej o to, żeby ubrania były wytrzymałe, a dodatkowo nie było nam ich szkoda jeśli się zniszczą. Jeśli myślimy o założeniu nowej kurtki lub butów na runmageddon powinniśmy dwa razy to przemyśleć, ponieważ może być to krótka premiera. Jeśli chodzi o obuwie kierujmy się wygodą, stabilizacją, a także lekkością, aby po biegu szybko wyschło. Wygoda naszym priorytetem!

Share:

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *