Zdrowie

Rzucanie palenia metodą Allena Carra

Rzucanie palenia metodą Allena Carra

Zapewne wiesz, że palenie papierosów to jeden z najbardziej niszczących zdrowie nałogów. Jeżeli więc probowałeś rzucać już wiele razy, ale za każdym razem wracałeś do nałogu, albo też po wielu latach podjąłeś decyzję o tym, by rozstać się z papierosami, koniecznie dowiedz się, na czym polega metoda Allena Carra!

Allen Carr – “nawrócony” palacz

Na początku warto wspomnieć, dlaczego w ogóle warto zaufać metodzie opracowanej przez tego specjalistę. Otóż on sam przez wiele lat zmagał się uzależnieniem od nikotyny. W końcu postanowił jednak odzyskać wolność. Opracowanym na własne potrzeby “systemem” postanowił podzielić się z innymi. Założył więc klinikę w Raynes Park pod Londynem, do której przyjeżdżali palacze z całego świata, aby spróbować jego terapii. Na chwilę obecną na świecie działa już ponad 150 klinik w 50 krajach. Allen Carr zmarł 29 listopada 2006 roku… do końca życia nie wróciwszy do nałogu.

Na czym opiera się metoda Carra

Metoda Carra opiera się nie na poszukiwaniu zastępczych źródeł nikotyny – osoby używające plastrów czy innych tego rodzaju środków zwykle wracały do nałogu. Carr uważał bowiem, że powodem, dla którego ludzie nie rzucają palenia, jest lęk, a właściwie kilka lęków: o to, że nie będą umiały się zrelaksować bez papierosa, że podczas rzucania będą przeżywać koszmar, że nie poradzą sobie ze stresem… Metoda Carra opiera się zatem na uwolnieniu osób uzależnionych od lęku, przywróceniu im zdrowego poczucia własnej wartości i skuteczności. Carr traktował więc palenie nie jako problem sam w sobie, a raczej jako wyraz czegoś głębszego, co należy naprawić oddziaływaniem psychologicznym, a nie chemicznym.

Zaufanie celebrytów i zwykłych ludzi

Metoda Carra jest niezwykle popularna wśród celebrytów – zwłaszcza tych, którzy palenie rzucali już dziesiątki razy… Dzięki tej metodzie do grona osób niepalących dołączyli Sir Anthony Hopkins, Richard Branson oraz Katarzyna Nosowska. Efekty kuracji są zaskakująco trwałe – w końcu uzdrowiony wewnętrznie człowiek nie musi sięgać po papierosy!

Share:

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *