Zdrowie

Skąd bierze się zapalenie żył i jak je leczyć?

zapalenie żył

Zapalenie żył, a dokładniej zapalenie żył powierzchownych, to stan dotyczący leżących pod powierzchnią skóry naczyń żylnych, najczęściej w obrębie kończyny dolnej. Przyczyną jest obecność skrzepliny w świetle naczynia, która zaburza przepływ krwi. Dolegliwość ta zazwyczaj rozwija się w żylakowato zmienionych strukturach żylnych. Do rozpoznania w większości przypadków wystarczający jest dokładny wywiad lekarski i badanie fizykalne rozszerzone o badanie USG. Jeżeli objawom związanym z zapaleniem żył powierzchownych towarzyszy obrzęk całej nogi, to bardzo ważne jest, aby wykluczyć towarzyszące zapalenie żył głębokich, które istotnie zwiększa ryzyko zatorowości płucnej [1].

Dlaczego dochodzi do zapalenia żył powierzchownych?

Najczęściej, bo aż w 90% przypadków, powodowane jest to obecnością żylaków kończyn dolnych. Żylakowato poszerzone naczynia wpływają na pogorszenie przepływu krwi, co zwiększa tendencję do tworzenia się zakrzepów i przez to prowadzi do wytworzenia stanu zapalnego. Z tego względu nie należy traktować żylaków jedynie jako problem natury estetycznej. Jeśli pojawiają się objawy takie jak ocieplenie czy ból, należy niezwłocznie zgłosić się do lekarza. Inną przyczyną bywają samoistne zakrzepowe zapalenia żył powierzchownych. [1,2].

Jakie są typowe objawy?

Charakterystyczne objawy zapalenia naczyń to bolesny obrzęk i zaczerwienienie skóry. Obraz kliniczny jest tak charakterystyczny, że lekarz stawia diagnozę najczęściej na podstawie zgłaszanych dolegliwości i badania fizykalnego. Często zdarza się, że nieleczone zapalenie naczyń mija samoistnie po kilku dniach lub tygodniach [2].

Jak wygląda leczenie?

Zapalenie żył czasami leczy się antybiotykami. Duże znaczenie ma także kompresjoterapia, czyli stosowanie bandaży uciskowych lub pończoch. W pewnym czasie metoda ta była demonizowana, jednak dzisiaj wiemy, że stosowana odpowiednio może zagwarantować znakomite efekty. Ból i zaczerwienienie można także złagodzić poprzez stosowanie niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ), takich jak np. ibuprofen. W początkowej fazie, przy dużych dolegliwościach bólowych, można zastosować wstrzyknięcia domięśniowe, co zapewni lepszy efekt leczniczy i nie obciąży żołądka. Następnie leki te podaje się drogą doustną lub doodbytniczą w formie czopków. Leków z grupy NLPZ nie należy stosować przez okres dłuższy niż 2-3 tygodnie z powodu licznych działań niepożądanych.

Terapię bardzo dobrze mogą wspomóc preparaty z heparyną do stosowania zewnętrznego. Przykładem takiego produktu jest żel Lioton 1000 o działaniu przeciwzapalnym, przeciwobrzękowym i przeciwzakrzepowym, który szybko przynosi ulgę. Środek należy wmasowywać w żylakowato zmienione obszary 1-3 razy dziennie w zależności od natężenia objawów. Dodatkowo należy pamiętać, aby trzymać nogi uniesione w górze, dzięki czemu wspomożemy przepływ krwi w żyłach.

Heparynę często stosuje się także podskórnie przez okres 4 tygodni jako profilaktykę przeciwzakrzepową. Efekt jej działania można wzmocnić, stosując kompresjoterapię. Szczególnie jest to wskazane w sytuacji, gdy proces zapalny rozszerza się również na żyły z układu głębokiego. W cięższych przypadkach lekarze mogą zadecydować o konieczności operacji [2,3].

 

Bibliografia:

[1] – http://www.aterotromboza.org.pl/publikacja,1957,pokaz,zakrzepowe-zapalenie-zyl-powierzchownych-to-problem-nie-tylko-natury-estetycznej.html#.XaTk1-gzZPY

[2] – https://www.mp.pl/interna/chapter/B16.II.2.30.

[3] – https://www.mp.pl/pacjent/zakrzepica/wszystkoozakrzepicy/zakrzepicazylna/155595,sposoby-leczenia-zakrzepowego-zapalenia-zyl-powierzchownych

Share:

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *