Zdrowie

Lumbago – jak leczyć?

Lumbago

Lumbago to inaczej ostry ból w okolicy lędźwiowej kręgosłupa. Stanowi jedną z najczęściej zgłaszanych dolegliwości przez pacjentów, jak również jest główną przyczyną absencji w pracy w krajach uprzemysłowionych. Prawie 80% populacji cierpi na tę przypadłość przynajmniej raz w życiu. Najczęstszym źródłem bólu jest krążek międzykręgowy, czyli element kręgosłupa kształtem przypominający dysk. W większości przypadków ból przemija samoistnie po około 6 tygodniach [1].

Co stanowi przyczynę bólu?

Lumbago, nazywany też postrzałem, powstaje nagle pod wpływem gwałtownego nasilenia się zmian zwyrodnieniowych krążka międzykręgowego. Struktura ta łączy ze sobą poszczególne trzony kręgowe i  amortyzuje przeciążenia. Krążek zbudowany jest z elastycznego pierścienia włóknistego, który otacza chrzęstno-włókniste jądra miażdżyste.

W wyniku nadmiernego przeciążenia pleców dochodzi do pękania włókien pierścienia włóknistego i  przesuwania się jądra miażdżystego do tyłu, co powoduje ucisk na korzenie nerwowe i wywołuje ostry ból. Dolegliwościom może towarzyszyć ból promieniujący do pośladka, uda lub stopy. W takich przypadkach mamy do czynienia z rwą kulszową lub bólem korzeniowym. Jeżeli pierścień włóknisty ulegnie całkowitemu rozerwaniu, istnieje duże ryzyko przemieszczenia się jądra miażdżystego do kanału kręgowego. W takim przypadku mówimy o przepuklinie jądra miażdżystego krążka międzykręgowego, co potocznie znane jest pod nazwą „wypadnięcia dysku” [2].

Jak postępować w przypadku lumbago?

Zazwyczaj naturalnie przychodzi ograniczenie ruchów i przeciążeń kręgosłupa. Ulgę może przynieść przyjęcie pozycji na boku z ugiętymi nogami, ewentualnie pozycja na plecach z podłożonymi poduszkami pod kolana. Czasem poprawa występuje po kilku dniach. Jeżeli jednak nie nastąpi, należy zgłosić się do lekarza.

Doraźnie pomoc może przynieść stosowanie maści rozgrzewających lub chłodzących. Sprawdzoną markę oferującą oba te produkty można znaleźć TUTAJ. Maści te zawierają dodatkowo niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLZP), dzięki czemu wpływają na zmniejszenie stanu zapalnego. W razie silnych dolegliwości NLZP, jak np. ibuprofen, można przyjąć doustnie. Jeśli mamy problemy z żołądkiem, wtedy lepiej zdecydować się na preparaty w czopkach.

W przypadku braku poprawy należy koniecznie zgłosić się do lekarza. Może on zalecić silniejsze leczenie bólu, w tym leki rozluźniające czy uspokajające. Objawami alarmującymi, które powinny zmotywować do natychmiastowej wizyty u specjalisty, są: zaburzenia w oddawaniu moczu, osłabienie siły ruchów stopy lub zaburzenia czucia na skórze kończyny dolnej [2].

Jak lekarz ustala rozpoznanie?

Kluczowym elementem jest dokładny wywiad, zawierający informacje na temat czasu i okoliczności wystąpienia objawów, nasilenia bólu, sytuacji pogarszających dolegliwości, czynników zmniejszających ból oraz czas trwania wszystkich objawów. Ważne jest dokładne umiejscowienie bólu i miejsc promieniowania oraz dolegliwości towarzyszących. Jeżeli w badaniu nie występują nieprawidłowości neurologiczne, nie ma podstaw do podejrzewania urazu, zapalenia lub choroby nowotworowej lekarz nie musi zlecać badań obrazowych [3].

Bibliografia:

[1] – https://ard.bmj.com/content/73/6/968.abstract

[2] – https://www.mp.pl/pacjent/neurologia/choroby/151271,bole-krzyza

[3] – https://www.mp.pl/bol/wytyczne/74639,bol-krzyza

Share:

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *