Zdrowie

Suplementy diety – sposób na niedobór składników odżywczych?

suplementy diety

Suplementy diety – sposób na niedobór składników odżywczych?

Suplementy diety stały się sposobem na uzupełnienie składników odżywczych w organizmie i dbanie o zdrowie. Zawierają one witaminy i składniki mineralne, których niedobór może dorowadzić do dysfunkcji w organizmie.

1.      Czym się różni suplement od leku?

2.      Kiedy stosować suplementy?

3.      Jaki wpływ mają na zdrowie suplementy?

4.      Czy suplement może wywoływać skutki uboczne?

5.      Na co zwrócić uwagę przy zakupie suplementów?

Wokół suplementów diety zdążyło narosnąć już wiele mitów i pojawić się wiele pytań. Opinie o ich stosowaniu bywają skrajnie różne – od tych pozytywnych zapewniających o skutecznym działaniu i pozytywnym wpływie na zdrowie po takie, które są sceptyczne co do wpływu suplementów na poprawę zdrowia.

Czym się różni suplement od leku?

To że suplementy diety są często sprzedawane w aptece, sprawia, że bywają mylone z lekami i tak postrzegane. Mają one też podobną formą jak leki – występują w postaci tabletek, kapsułek czy płynu. Suplement jest zaliczany do żywności i może być sprzedawany na przykład w sklepie spożywczym. Suplementy diety nie są też sprzedawane na receptę. W stosowaniu suplementów nie ma właściwie przeciwwskazań (należy jednak się upewnić, czy nie będą one wchodziły w niepożądane reakcje z przyjmowanymi lekami) – inaczej jest w przypadku leków. Najłatwiej odróżnić lek od suplementu, sprawdzając napis na opakowaniu. Istnieje bowiem obowiązek umieszczania informacji, czy dana substancja jest lekiem, czy suplementem diety. Trzeba także pamiętać o tym, że suplementy są uzupełnieniem diety i nie mogą zastępować racjonalnego odżywiania się. Należy też przestrzegać w przyjmowaniu suplementów zalecanej dawki. Najczęstszymi składnikami suplementów są witaminy, wyciągi z roślin, minerały, tłuszcze czy enzymy. Ilość użytej w danym preparacie substancji określa, czy jest on lekiem, czy suplementem.

Kiedy stosować suplementy?

Jak już wcześniej wspomniano, suplementy diety stosuje się dla utrzymania zdrowia w dobrej kondycji, gdy na przykład w wyniku różnych czynników może nam brakować składników odżywczych w codziennej diecie. Przyczyną takiego stanu rzeczy jest nie tylko pośpiech sprawiający, że nie mamy czasu  na przygotowanie dobrze zbilansowanych posiłków. Większe zapotrzebowanie na niektóre składniki odżywcze występuje na przykład u kobiet w ciąży, osób starszych, prowadzących stresujący tryb życia czy też tych, które intensywnie uprawiają jakiś sport. Trzeba też pamiętać, że nie wszystkie suplementy są w związku z tym dla wszystkich – ich skład może się różnić na przykład ze względu na płeć, dla której dany preparat jest przeznaczony. Niedobór składników odżywczych ma wpływ nie tylko na nasze zdrowie, ale i wygląd. Suplementy diety mają wspomóc organizm nie tylko pod względem prawidłowego funkcjonowania i utrzymania go w zdrowiu, ale także mają wpływ na przykład na poprawienie się stanu skóry, włosów czy paznokci.  

Jaki wpływ mają na zdrowie suplementy?

Przyjmowane zgodnie z zalecanymi dawkami suplementy diety wspomagają organizm w prawidłowym funkcjonowaniu. Mają więc pozytywny wpływ na zdrowie. Zapobiegają też  powstawaniu różnych dolegliwości. Dzieje się tak dlatego, że uzupełniając naszą dietę o konkretne minerały czy witaminy (których z jakichś przyczyn brak w naszym organizmie), usprawniamy pewne procesy życiowe. Nie od dziś wiadomo, że prawidłowo zbilansowana dieta pozwala zachować witalność przez długi czas – w tym też mają właśnie pomóc suplementy. Współcześnie najbardziej brakuje nam witaminy B12 (zwłaszcza gdy ktoś stosuje dietę wegetariańską), witaminy D (w okresie jesienno-zimowym) oraz witaminy A. Jeśli chodzi o pierwiastki, to w organizmach wielu ludzi występuje deficyt magnezu, wapnia, jodu czy potasu.

Czy suplement może wywoływać skutki uboczne?

Naczelną zasadą w przyjmowaniu suplementów diety (tak aby nie wywoływały żadnych skutków ubocznych i nie szkodziły naszemu zdrowiu) jest to, aby suplementować składniki, których nam brakuje i przestrzegać zalecanych na opakowaniu dawek. Nadmiar pewnych składników też nie jest korzystny dla zdrowia. Jak już wcześniej wspomniano, należy też upewnić się, czy dany suplement diety nie wchodzi w niekorzystne interakcje z przyjmowanymi przez nas lekami.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie suplementów?

Decydując się na zakup konkretnych suplementów mających na przykład wspomóc nasze odchudzanie, życie seksualne czy pozytywnie wpłynąć na stan naszej skóry, należy korzystać z zaufanych źródeł. Dobrze też przed zakupem zapoznać się dokładnie z wyczerpującą opinią na temat danego suplementu diety wystawioną przez specjalistę oraz przez osoby, które miały już okazję go zażywać. Warto też znać dokładny skład danego suplementu i działanie jego poszczególnych elementów. Jednym z takich miejsc, gdzie znajdziemy kompleksową ofertę (uwzględniającą wszystkie wymienione wyżej czynniki) suplementów diety, jest strona https://www.youthandhiv.org.

Suplementy diety to na pewno wygodny i bezpieczny sposób uzupełnienia niedoborów składników odżywczych. Trzeba jednak pamiętać, że podstawą zachowania dobrego samopoczucia jest dbanie o zdrowie i prowadzenie higienicznego trybu życia.

undefined

Share:

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *