Zdrowie

Szwy wchłanialne – w jakich sytuacjach się ich używa?

szwy chirurgiczne jakie są rodzaje

Szwy rozpuszczalne jako innowacyjne narzędzie chirurgiczne przyczyniły się do szeregu zmian w branży medycznej. Umożliwiają specjaliście połączenie uszkodzonych tudzież rozerwanych brzegów skóry oraz ponowne ich zrośnięcie. Pomimo wielu zalet niestety nie mogą zastąpić tradycyjnego rozwiązania, jakim jest chirurgiczna nić niewchłanialna. Jak wyglądają szwy rozpuszczalne i w jakich sytuacjach są używane? Wszystkiego dowiesz się poniżej!

Czym są szwy rozpuszczalne?

Chirurgiczne szwy rozpuszczalne niewątpliwie stanowią bardzo wygodną alternatywę dla nici niewchłanialnych, a to wszystko za sprawą ich specyfikacji oraz doskonale opracowanej budowy. Jak sama nazwa wskazuje, nić wchłanialna ulega samoistnie procesowi biodegradacji w obrębie uszkodzonej tkanki tuż po zakończeniu procesu gojenia. Oznacza to, iż nie istnieje konieczność usunięcia materiału szewnego. Fakt ten nie pozostaje bez znaczenia dla miejsc trudno dostępnych, a także w przypadku najmłodszych pacjentów, którzy często boją się zabiegu, jakim jest ściągnięcie szwów. Rozpuszczalny materiał szewny oszczędza pacjentom ból, specjaliście gwarantuje natomiast komfort pracy i precyzję ruchów.

Zdolność podtrzymywania tkanki łącznej uwarunkowana jest rodzajem zastosowanego rozwiązania. Wyróżnić możemy nici rozpuszczalne o krótkim, średnim oraz długim okresie podtrzymywania. Dodatkowo nić wchłanialna występuje pod postacią bezigłową bądź w wersji z igłą atraumatyczną, która nie powoduje pogłębienia rany. Jest dostępna w kilku wariantach kolorystycznych, dzięki czemu jest dobrze widoczna na polu operacyjnym.

Wchłanialne i niewchłanialne szwy chirurgiczne zamówisz w hurtowni medycznej Mercant – https://mercant.pl/szwy-chirurgiczne-wchlanialne,cp150,pl.html

Kiedy stosujemy szwy rozpuszczalne?

Nić wchłanialna – choć okazała się rozwiązaniem przełomowym, może być stosowana wyłącznie w określonych przypadkach. Lekarz specjalista jeszcze przed rozpoczęciem zaplanowanego zabiegu powinien podjąć decyzję o wykorzystaniu konkretnego narzędzia. Wówczas dobierana jest długość i grubość szwów w zależności od indywidualnych potrzeb pacjenta oraz charakteru przeprowadzanej procedury. W jakich sytuacjach stosowane są szwy rozpuszczalne? Najczęściej wykorzystywane są w celu ponownego zespolenia tkanek wewnątrz organizmu pacjenta, gdzie stopniowo zaczynają ulegać rozpuszczeniu. 

Szwy rozpuszczalne ze względu na swoje właściwości znalazły zatem szerokie zastosowanie podczas zabiegów okulistycznych, ginekologicznych, urologicznych, plastycznych oraz laryngologicznych. Niemniej nie zdadzą one egzaminu w przypadku każdego zabiegu! Nie należy ich używać w miejscach, które są podatne na obciążenia mechaniczne i jednocześnie wymagają silnego zespolenia tkanki. Oznacza to, że nie mogą być stosowane m.in. do zabiegów ortopedycznych i kardiochirurgicznych, a także w przypadku tkanek o słabym stopniu ukrwienia lub niskim poziomie metabolizmu. Wówczas istnieje duże prawdopodobieństwo, iż materiał szewny nie ulegnie całkowitemu rozpadowi lub proces gojenia rany znacznie się wydłuży.

Po jakim czasie wchłaniają się szwy?

Czas wchłaniania szwów chirurgicznych uwarunkowany jest rodzajem zastosowanego narzędzia, a także ogólnym stanem zdrowia pacjenta. Najczęściej znikają one po kilkunastu dniach, a niekiedy nawet i po kilku tygodniach. Na szybkość ich rozpadu wpływa także materiał wykonania nici chirurgicznych oraz ich umiejscowienie w organizmie. Nie podamy zatem jednoznacznej odpowiedzi na wskazane pytanie, gdyż szwy rozpuszczalne mogą ulec biodegradacji w zróżnicowanym czasie. W wielu przypadkach mogą znajdować się w organizmie pacjenta po 3 miesiącach. W tym czasie będą podtrzymywały tkanki aż do całkowitego ich zagojenia.

Szwy wchłanialne jako innowacyjny materiał szewny wykazują niesamowitą tendencję do szybkiego rozpuszczania się w obrębie wcześniej uszkodzonej tkanki. Nie powodują reakcji alergicznej i odczynów zapalnych, dzięki czemu są bezpieczne dla zdrowia wszystkich pacjentów.

Share:

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *