Diety

Właściwości aloesu oraz jego zastosowanie

Zastosowanie aloesu

Współcześnie rosnąca część społeczeństwa zdaję sobie sprawę jak ważnym jest, aby dbać o zbilansowaną dietę oraz unikać produktów wysoko przetworzonych. Odpowiednio skomponowana dieta połączona z aktywnością fizyczną może w krótkim czasie doprowadzić do szybkiej poprawy ogólnego stanu zdrowia. Jednym z elementów odpowiednio stworzonej diety powinien być aloes. Co o nim wiemy?

Wykorzystanie aloesu

Wyjątkowe właściwości aloesu wykorzystywane były przez ludzkość od zarania dziejów. Z niezwykłych właściwości tej rośliny pochodzącej z terenów Afryki oraz Azji Mniejszej korzystali m.in faraonowie, władcy macedońscy a w późniejszych wiekach cesarzowie rzymscy. Współcześnie aloes jest powszechnie wykorzystywany zarówno w medycynie, jak i w przemyśle kosmetycznym.

Aloes może być przyswajalny przez organizm w bardzo różnych formach. Zarówno w postaci kremów, suplementów diety (forever-kosmetyki.pl) , jaki w sposób bezpośredni. Należy jednak pamiętać, że poszczególne preparaty mogą znacząco różnić się swoimi właściwościami. Wynika to między innymi z realnej ilości aloesu w preparacie i sposobu jego przygotowania. Co jeszcze należy wiedzieć na temat aloesu i jego stosowania?

Różnorodne aloesy

Przede wszystkim należy sobie uświadomić, że na świecie rośnie kilkaset gatunków aloesów. Niestety jedynie niewielka część z nich znajduje zastosowanie w medycynie, czy też w przemyśle kosmetycznym. Przykładem gatunku, który może być w ten sposób wykorzystany jest aloes drzewiasty, który zarówno w starożytności, jak i współcześnie wykorzystywany jest jako składnik kosmetyków. Równocześnie jest to ten gatunek aloesu, w którym mamy największą styczność. Przede wszystkim ze względu na jego wykorzystanie jako roślina doniczkowa.

Niemniej jednak mimo swoich wyjątkowych właściwości znacznie popularniejszym gatunkiem aloesu jest Aloe vera znany również jako aloes zwyczajny lub barbadoski. Roślina ta podobnie jak doniczkowy odpowiednik wykorzystywana jest w kosmetyce. Ponadto ten wyjątkowy gatunek aloesu ma niezwykle szerokie zastosowanie w medycynie. Jest to rezultat jego unikatowych prozdrowotnych właściwości. Odpowiednio przyjmowany aloes zwyczajny może mieć zbawienny wpływ na tak różnorodne dolegliwości jak trudno gojące się rany, alergie, czy też problemy z odpornością. Co dokładnie znajduje się w aloesie?

Wyjątkowe składniki aloesu

Chociaż w znakomitej większości, bo w 96% aloes zwyczajny składa się z wody to w pozostałych kilku procentach suchej masy znajduje się niewiarygodna ilość prozdrowotnych składników. W postaci witamin, czy też mikroelementów i tłuszczów. Jak wykazały badania w suchej masie aloesu znajduje się aż kilkanaście różnorodnych aminokwasów, z których większość nie może być wytwarzana przez organizm.

Ponadto znajdują się w nim tak ważne składniki jak wapń, magnez, cynk żelazo, sód, czy też mangan. Nie wolno również zapominać o różnorodnych witaminach A, B1, B2, C i E.  Na sam koniec warto wspomnieć o istnieniu Międzynarodowej Rady Naukowej ds. aloesu, która zajmuje się również certyfikacją produktów z aloesem. Jeżeli więc zależy nam, aby nasz produkt spełnił wszystkie oczekiwania z pewnością powinniśmy wybrać ten z certyfikatem IASC.

Share:

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *