Wieprzowina złotnicka – pochodzenie i właściwości

Wieprzowina złotnicka to wyjątkowy produkt, zarówno o walorach smakowych, jak i zdrowotnych. Swoje właściwości zawdzięcza czystej rasowo świni złotnickiej, jest to jedyny gatunek w Polsce cieszący się takim pochodzeniem. Jak można wykorzystać taką wieprzowinę i jakie ma właściwości?
Czym wyróżnia się wieprzowina złotnicka na tle innych mięs?
Przede wszystkim jest to mięso wpisane na krajową Listę Produktów Tradycyjnych, która jest tworzona przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Zostało docenione dzięki swojej jakości i tradycyjnych metodom produkcji. Są to produkty, które stanowią dziedzictwo kulturowe danego regionu. Tradycyjne metody produkcji to takie, które są wykorzystywane od conajmniej 25 lat. Produkty z takiej listy mogą być łatwiej promowane za granicą
Mięso pochodzi od świń hodowanych w Polsce, są to świnia złotnicka biała i pstra. Hodowane na wolnym wybiegu w małych gospodarstwach w Polsce, uznaje się je za jedną z najstarszych ras w Polsce. Dla pasjonatów zdrowego odżywania i produktów najwyższej jakości, wybór takiego mięsa będzie strzałem w dziesiątkę. Nie bez znaczenia są również warunki hodowli, gdzie zwierzęta mają przestrzeń i jedzą ekologiczną paszę. Wieprzowina złotnicka jest uznawana za soczystą, kruchą i wyróżnia ją marmurkowatość. Jest również jędrna i elastyczna, a to bardzo pożądane cechy w przypadku mięs, świadczące o ich wysokiej jakości.
Jak przygotować wieprzowinę złotnicką i dlaczego warto ją jeść?
Wieprzowina złotnicka jest idealna do produkowania wyrobów regionalnych takich jak szynki, kiełbasa, a przy tym nie jest blada ani wodnista. Jej walory smakowe i konsystencję można najlepiej docenić w wyrobach surowych i długo dojrzewających. Dzięki większej zawartości tłuszczu śródtkankowego, jest doskonałym surowcem do produkcji wyrobów jakości premium. Poza tym jest świetna na grilla, w formie kiełbasy, żeberek, karkówki lub boczku. Co ważne, przy obróbce cieplnej zmiana objętości nie jest duża, natomiast przy procesie chłodzenia jest podobne. Dzięki temu, można się cieszyć większą ilością mięsa. Jak można zauważyć, tego typu mięso nadaje się do tylu celów kulinarnych, że szkoda byłoby go nie wziąć pod uwagę na liście składników. Nie tylko na specjalną okazję czy uroczystość, ale przede wszystkim na co dzień.
Jeśli chodzi o wartości odżywcze, to mięso wieprzowe ma dużą ilość białka, a szczególnie polędwica ze świń złotnickich. Pochodzenie tej wieprzowiny gwarantuje brak antybiotyków i hormonów, a także polepszaczy smaków i konserwantów. Ponadto wieprzowina ma dużo witamin z grupy B i więcej żelaza niż drób. Dodatkowo mięso wieprzowe ma niższą zawartość złego tłuszczu. Zatem jak można zauważyć, łatwo obalić mit o tym, że mięso wieprzowe jest mniej zdrowe niż inne gatunki mięs. Przede wszystkim dostarcza nam niezbędnej energii i dla wszystkich osób, które chcą prowadzić zdrowy styl życia i mieć zbilansowaną dietę, dobrze traktować mięso jak stały element odżywiania.
Świadome żywienie to produkty najwyższej jakości
Ciężko jest znaleźć produkty premium na co dzień. Związane jest to z małą wiedzą dotyczącą samych produktów, małą dostępnością takich produktów w danym rejonie czy po prostu małą świadomością zdrowego odżywiania. Warto sięgnąć po produkty jakości premium i mieć pewność ich pochodzenia, hodowli i sposobów przetwarzania. Jest to ważne dla dorosłych, ale szczególnie dla dzieci. Produkty podane małym dzieciom powinny mieć niezaprzeczalną jakość, a samo mięso jako źródło energii, to niezbędna pozycja w codziennym jadłospisie.
Nie bez znaczenia jest również fakt, że polska tradycyjna kuchnia to aromaty i bogactwo smaków, a szczególnie smaki polskiej wsi kojarzą się wyjątkowo dobrze. Biorąc pod uwagę jak ciężko jest znaleźć w sklepie dobrej jakości mięso i jak dużo przeciętnych produktów jest sprzedawanych, dobrze jest mieć zdrową i pewną alternatywę. Naturalne składniki z tradycją polskiej wsi mogą zachwycić nasze podniebienie. Warto się o tym przekonać i skosztować wieprzowiny złotnickiej, jako produktu unikalnego, który wspiera polską produkcję.
Sprawdź również: GDZIE MOŻNA ZROBIĆ ZAKUPY SPOŻYWCZE PRZEZ INTERNET?