Diety

Oliwa z oliwek vs olej kokosowy – sprawdź właściwości

Właściwości oleju kokosowego

Smażenie potraw to jedna z najczęstszych metod przygotowywania posiłków. Niestety wiele osób nie wie, które oleje można stosować do smażenia, a które należy wykorzystywać wyłącznie na zimno. Dlaczego nie powinno się smażyć na oliwie i jak ją zastąpić?

Odpowiedni punkt dymienia

W celu wybrania właściwego tłuszczu do smażenia należy skupić się na jego punkcie dymienia. Punkt dymienia to najniższa temperatura, w której olej zaczyna się rozpadać, tracąc tym samym właściwości odżywcze. Jednym z najniższych punktów dymienia, pomiędzy 130 a 180 st. C., cechuje się oliwa z oliwek, którą można wykorzystywać jedynie do bardzo krótkiej obróbki termicznej. Do długiego smażenia potraw najbardziej nadają się oleje z punktem dymienia na poziomie około 200 st. C. Wysoki punkt dymienia to jedna z właściwości oleju kokosowego.

Olej kokosowy – do spożywania i do smarowania

Olej kokosowy to stosunkowo nowy produkt w polskiej kuchni, unikalny pod kątem składników odżywczych. Właściwości lecznicze oleju kokosowego koncentrują się wokół zawartości średniołańcuchowych kwasów tłuszczowych, które nie są rozkładane w organizmie jak tłuszcze, lecz jak węglowodany i nie powodują przyrostu tkanki tłuszczowej. Dodatkowo olej kokosowy cechuje się zawartością kwasu laurynowego, który odpowiada za działanie antybakteryjne, tym samym wzmacniając odporność organizmu. Właściwości lecznicze oleju kokosowego koncentrują się także na zwiększeniu poziomu dobrego cholesterolu, co pozytywnie wpływa na układ krążenia i kondycję serca.

Oliwa jako kosmetyk?

Olej kokosowy może być także z powodzeniem stosowany zewnętrznie. Właściwości kosmetyczne oleju kokosowego sprawiają, że może być stosowany jako balsam do ciała lub odżywka do włosów, ponieważ doskonale odżywia i nawilża. Ponadto regularne stosowanie oleju kokosowego na paznokcie wzmocni je i zregeneruje skórę wokół płytki.

Szerokie zastosowanie oleju kokosowego sprawia, że jest to nie tylko niezastąpiony produkt spożywczy, lecz także naturalny kosmetyk, który nawilży i odżywi skórę ciała od stóp do głów.

Share:

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *