Lifestyle

Wycieczka rowerowa – 7 gadżetów, o których nie możesz zapomnieć

rodzinna wycieczka rowerowa

Wycieczki rowerowe stają się coraz popularniejszą formą spędzania wolnego czasu. I bardzo dobrze! Ta forma aktywności niesie za sobą bardzo dużo korzyści i polecamy ją każdemu, kto ma wolne popołudnie. Jednak kiedy osoby, które nie uprawiają sportu zbyt zacięcie, znajdują chwilę, by wybrać się na rowerach za miasto, mogą zapomnieć o niezbędnym wyposażeniu. Jego brak w krytycznej sytuacji może być tak dotkliwy, że zniechęci do kolejnych wyjazdów. Przedstawiamy więc osiem gadżetów, które koniecznie musisz mieć przy sobie podczas rowerowej wycieczki.

1. Płaski zestaw naprawczy

W tym pompka, łaty opon i rękawiczki, które ułatwią nam założenie łańcucha. Nie życzymy ci, byś musiał korzystać z tego zestawu, warto jednak mieć go przy sobie i zawczasu zapoznać się z instrukcją. Upewnij się, że wiesz, jak napompować koło w swoim rowerze i co zrobić, gdy spadnie łańcuch.

2. Bawełniany szalik

Lekki, bawełniany szalik może być wykorzystany na wiele różnych sposobów. Jeśli nagle pojawi się słońce, warto osłonić nim głowę, a gdy wjedziemy na drogę, na której unosi się kurz, możemy zakryć nim nos i usta.

3. Sprzęt przeciwdeszczowy

Odzież przeciwdeszczowa wydaje się mieć bezpośredni związek z Prawami Murphy’ego. Zapakuj ją do plecaka i masz pewność, że nie będzie padać; zrezygnuj z niej, a na pewno zacznie lać. Przy zakupie odzieży przeciwdeszczowej nie warto oszczędzać – zaopatrz się w kurtkę dobrej jakości, która z jednej strony ochroni cię od deszczu, z drugiej będzie odprowadzać ciepło od ciała. Podczas jazdy na rowerze w zwykłej pelerynie przeciwdeszczowej będziesz bowiem mokry od potu.

4. Zamek do roweru

Niezależnie od tego, gdzie jeździsz, ważne jest, aby zabezpieczać rower zawsze wtedy gdy nie masz go w zasięgu wzroku. Nawet wejście do sklepu spożywczego po wodę i pozostawienie roweru niezabezpieczonego może skończyć się tym, że wracać do domu będziesz piechotą.

5. Apteczka

W kwestii zdrowia i bezpieczeństwa lepiej dmuchać na zimne. Nie życzymy ci ani obtartego kolana, ani żadnego poważniejszego wypadku, warto jednak pamiętać, że upadek z roweru zwykle wiąże się z raną brudną od kurzu lub piachu. Musisz mieć przy sobie wodę utlenioną do oczyszczenia rany oraz zestaw plastrów i bandaży.

6. Odblaski

A skoro już mowa o bezpieczeństwie, nie zapomnij wyposażyć roweru – i siebie – w odblaskowe gadżety.

Większość rowerów już w sklepie wyposażona jest w obowiązkowe odblaski, to jest przedni i tylni – mówi ekspert ze sklepu kamizelkiodblaskowe.com.pl. – Sam rowerzysta nie jest zobowiązany do noszenia odblasków, co nie znaczy, że nie powinien. Kamizelka odblaskowa lub, gdy jest bardzo gorąco, odblaskowy plecak albo inny gadżet, zwiększają widoczność na drodze, dając kierowcy dodatkowe kilka sekund na reakcję. W kryzysowej sytuacji te dodatkowe sekundy decydują o życiu i śmierci, dlatego na odblaskach nie warto oszczędzać.

7. Bidon z wodą

Dużo wygodniejszy, niż zwykła plastikowa butelka w plecaku, będzie bidon umieszczony w specjalnym uchwycie na ramie roweru. Pamiętaj, że nawet jeśli w danej chwili nie chce ci się pić, odwodnienie spowodowane wysiłkiem fizycznym może dać o sobie znać w późniejszym czasie. Dlatego tak ważne jest, by podczas jazdy regularnie uzupełniać płyny.

Pogoda sprzyja rowerowym wypadom – i oby tak zostało jak najdłużej. Odpowiednio wyposażony, możesz ruszać na krótsze i dłuższe wypady, bez obaw, że okoliczności cię zaskoczą. Szerokiej drogi!

zdjęcie: Jacek Chabraszewski/stock.adobe.com

Share:

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *