Lifestyle

Wyprawa rowerowa — jak się do niej przygotować?

Wyprawa rowerowa

Kilkudniowe wyprawy rowerowe stanowią doskonałą okazję do poszerzenia horyzontów i aktywnej formy spędzenia czasu. Tego rodzaju wycieczka umożliwia również zwiedzenie miejsc oddalonych od głównych dróg, do których nie dotrzesz samochodem. Przed wyruszeniem w podróż niezbędne jest jednak odpowiednie rozplanowanie eskapady, uwzględniając długość trasy oraz miejsca noclegu. Jak przygotować się do kilkudniowej wyprawy rowerowej?

Zaplanowanie trasy

Przygotowując się do wyprawy rowerowej, fundamentalnym elementem jest zaplanowanie całej trasy! Po ustaleniu ogólnej liczby dni podróży, zastanów się nad intrygującymi lokalizacjami umiejscowionymi w niedalekiej odległości.

W przypadku początku drogi z rowerowymi eskapadami warto postawić na jeden z wytyczonych wcześniej szlaków, dostępnych w Internecie. Tego rodzaju udogodnienie pozwala na zwiedzenie najciekawszych miejsc w danej okolicy, z dopasowaniem do Twoich możliwości wydolnościowych. Z przymrużeniem oka spoglądaj na czas przejazdu wytyczony w serwisie Google Maps – trasę szacuj przede wszystkim w oparciu o prywatne opinie rowerzystów oraz komentarze zawarte na forach internetowych.

Oprócz zaplanowanej liczby kilometrów do przebycia, niezbędna jest również szczegółowa organizacja noclegów. Praktycznym rozwiązaniem jest namiot, gwarantujący odpoczynek niezależnie od miejsca pobytu. Wadą takiego rozwiązania jest jednak zwiększone obciążenie plecaka, a także zależność od warunków pogodowych. Decydując się na nocleg w hotelu, warto upewnić się, że gospodarze oferują w cenie przechowanie roweru. 

Kontrola wyposażenia roweru

Po wyznaczeniu trasy przejazdy, przyszedł czas na kontrolę wyposażenia roweru. Najlepiej sprawdzi się model crossowy bądź trekkingowy, jednak w przypadku kilkudniowej wyprawy każdy egzemplarz będzie odpowiedni. Przed wyjazdem zadbaj o podstawowy przegląd, obejmujący:

  • regulację hamulców, przerzutek i połączeń śrubowych
  • smarowanie
  • kontrolę sprawności roweru

Dodatkowo zwróć uwagę na poszczególne elementy wyposażenia roweru:

  • siodełko – wygodne i sprawdzone w poprzednich przejazdach
  • kierownica – najlepiej sprawdzi się egzemplarz w kształcie motyla bądź zakończony rogami, umożliwiający swobodną zmianę chwytu w trakcie jazdy
  • opony – gwarantujące komfortową jazdą zarówno na asfalcie, jak również drogach leśnych
  • oświetlenie
  • błotniki i stopka

Sprzęt i dodatkowe akcesoria

W trakcie wyprawy szczególnie istotnym akcesorium jest lusterko montowane na kierownicy. Podczas kilkudniowej wyprawy nierzadko będziesz podróżować bo szosie pełnej samochodów, w związku z czym wspomniany element znacznie zwiększy Twoje bezpieczeństwo. Należy również zadbać o odpowiednią ochronę ciała w trakcie jazdy, z czym wiąże się zakup m.in. kasku rowerowego i okularów. Ponad to, szczególne wsparcie w czasie drogi niesie ze sobą odzież kolarska, pochłaniająca pot i zabezpieczająca ciało przed wychłodzeniem. Nawet w trakcie kilkudniowej wycieczki warto zaopatrzyć się w solidne buty rowerowe mtb, chroniące stopę przed wilgocią i błotem.

Bidon rowerowy

Bidony do roweru warto przechowywać w przystosowanych do tego koszykach, zwiększających komfort podczas nawadniania. Do obowiązkowych akcesoriów należy również sprawdzony bagażnik rowerowy, o pojemności minimum 25 kg. Do przechowywania podręcznych przedmiotów osobistych sprawdzi się z kolei porządna torba lub sakwa o właściwościach wodoodpornych, wieszana pod kierownicą.

Przygotowanie fizyczne

Przygotowując się do kilkudniowej wyprawy rowerowej, oprócz zaplanowania trasy należy mieć na uwadze odpowiednie przygotowanie fizyczne. Optymalnym okresem, pozwalającym na swobodną wędrówkę, są 2-3 miesiące treningów. Tradycyjna jazda na rowerze kilka razy w tygodniu stanowić będzie solidną podstawę dla dłuższej wycieczki o średniej intensywności.

Podsumowanie

Kilkudniowa wyprawa rowerowa stanowi doskonałą okazję do sprawdzenia swoich możliwości kondycyjnych, jak również poszerzenia horyzontów geograficznych. Przed podjęciem tego rodzaju wyzwania zadbaj o odpowiednie zaplanowanie trasy, kontrolę wyposażenia roweru, sprzętu i dodatkowych akcesoriów. Istotny element stanowi również 2 miesięczny okres przygotowawczy, dzięki któremu zbudujesz warunki fizyczne niezbędne do przejechania założonych kilometrów.

Share:

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *