Lifestyle

Zalety pościeli z wełny alpak

poduszka z alpak

Wełna z alpak jest miękka, delikatna i bardzo ciepła. Posiada też znakomite właściwości termoregulacyjne, a na dodatek jest przyjazna alergikom. Na tym jednak lista jej zalet się nie kończy. Nic więc dziwnego, że od dawna cieszy się opinią jednego z najszlachetniejszych surowców do wyrobu ubrań i pościeli.

Czym charakteryzuje się wełna z alpaki?

Alpaki pochodzą z Ameryki Południowej, gdzie występują zazwyczaj na wysokości ok. 3,5-5 tys. m n. p. m. Natura wyposażyła je w futro, które chroni je przed nieprzyjaznym i zmiennymi warunkami klimatycznymi panującymi w ich naturalnym środowisku. Od jakiegoś czasu zwierzęta te hoduje się również w Polsce.

Wełna pozyskiwana z alpak ma kilka właściwości, które wyróżniają ją na tle wełny otrzymywanej z runa innych zwierząt, zwłaszcza owiec. Jest od niej delikatniejsza (nie gryzie) i cieplejsza (mówi się, że nawet sześciokrotnie). Wykazuje się przy tym większą wytrzymałością i mniejszą podatnością na rozciąganie czy filcowanie. Występuje naturalnie w aż 22 odcieniach (od bieli i beżu, przez różne odcienie brązu i szarości, po smolistą czerń). To sprawia, że nie trzeba jej farbować.

Kolejną cechą, o której należy koniecznie wspomnieć w związku z runem alpaki jest fakt, że nie zawiera ono lanoliny, czyli substancji która może mieć właściwości alergenne. W praktyce brak lanoliny oznacza również, że wełna mniej się brudzi i jest mniej podatna na przyciąganie kurzu i roztoczy (a jak wiemy, są to jedne z najczęściej występujących alergenów).

Dlaczego warto mieć pościel z alpaki?

Wszystkie zalety wełny z alpaki posiada również pościel wykonana z tego materiału. Dlatego jest ona polecana również tym, którzy chcą mieć np. kołdrę z naturalnego surowca, ale obawiają się reakcji alergicznej lub tego, że koniec końców będzie ona mniej wygodna niż popularne produkty wykonane z lekkich, syntetycznych włókien. 

W przypadku kołdry czy poduszki z wełny alpak nie ma takiego ryzyka. Posiadają one przy tym tak wiele zalet, że pościel z syntetyków nie ma przy nich startu. Do plusów, które już zostały wymienione trzeba dodać koniecznie:

  • znakomite właściwości termoregulacyjne (pościel z alpaki zimą nas ogrzeje, a latem odprowadzi nadmiar ciepła i wilgoci na zewnątrz); 
  • wytrzymałość;
  • właściwości prozdrowotne (kołdry i poduszki z wełny alpak polecana są osobom cierpiącym na reumatyzm, artretyzm oraz inne dolegliwości narządu ruchu;
  • właściwości ułatwiające zasypianie (łagodzenie nerwobólów i stanów napięcia nerwowego). 
Share:

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *