Treningi

6 sportów, które urozmaicą Ci wakacyjny leżing i smażing

Sporty w czasie wakacji

Wakacje – leżing, smażing, słodkie nicnierobienie… Jeśli nie chcesz przywieźć z podróży pamiątki w postaci kilku dodatkowych kilogramów, polecamy mimo wszystko urozmaicić urlopowy czas odrobiną sportu. Spokojnie – nie każemy Ci chodzić na siłownię czy biegać. Wystarczą drobne aktywności: długi spacer, wycieczka rowerowa albo gra w badmintona na plaży.

Najlepsza aktywność na urlopie? Spacer, oczywiście!

Spacer jest niedocenianą formą aktywności. No bo jakie korzyści może dać chodzenie? Okazuje się, że całkiem spore. Spacerowanie, zwłaszcza w szybszym tempie, jest rodzajem wysiłku aerobowego – przynosi podobne efekty, co bieganie, choć oczywiście w dłuższej perspektywie czasowej. Skutecznie pomoże Ci utrzymać formę podczas wakacji.

Znaczenie ma jednak dystans, który pokonujesz. Minimalna dawka aktywności, jaką zaleca WHO, to 10 tysięcy kroków – a więc około 6–7 kilometrów. Być może ta liczba wydaje Ci się niemożliwa do osiągnięcia. Owszem, na co dzień, gdy wszędzie dojeżdżamy samochodami i autobusami, przejście takiego dystansu bywa trudne. Co innego na wakacjach!

Wystarczy, że zamiast zatłoczonej plaży przy hotelu razem z rodziną czy przyjaciółmi wybierzecie położoną dalej, ale spokojniejszą i bardziej urokliwą zatoczkę, co wieczór przejdziecie się na lody do pobliskiego miasteczka, raz czy dwa wyskoczycie na całodzienne zwiedzanie okolicy. Do takiego dziennego bilansu kroków zaliczają się nawet krótkie spacerki na trasie basen–bar plażowy. Zainstaluj w swoim smartfonie aplikację monitorującą dystans, który przechodzisz, i przekonaj się, jakie to łatwe! Tylko pamiętaj, aby na wakacje zabrać ze sobą wygodne buty sportowe.

spacerowanie

Zwiedzanie okolicy na rowerze

Jazda na rowerze to najlepszy sposób na aktywny wypoczynek. Nie tylko pozwala rozruszać mięśnie i spalić te wszystkie dodatkowe kalorie z gofrów, lodowych deserów i pizzy z podwójnym serem, ale też pobyć bliżej przyrody czy odwiedzić ciekawe miejsca. Z uroków poznawania świata z perspektywy dwóch kółek możecie skorzystać nawet wtedy, gdy na wakacje nie zabieracie ze sobą własnego sprzętu – obecnie w każdej popularnej miejscowości turystycznej w Polsce i na świecie działają wypożyczalnie rowerów.

Wakacyjną wycieczkę rowerową warto dobrze zaplanować. Oczywiście jazda bez konkretnego celu na pełnym spontanie też ma swój niezaprzeczalny urok, ale skoro już jesteście w nowym miejscu, szkoda byłoby nie zobaczyć jego największych atrakcji, prawda? Przejrzyjcie internet czy lokalne broszury turystyczne w poszukiwaniu ciekawych lokalizacji, wybierzcie te, które chcecie zobaczyć, i stwórzcie pomiędzy nimi trasę. A potem wskakujcie w wygodną odzież sportową, na rowery i przywieźcie masę pięknych zdjęć!

wycieczki rowerowe

Pływanie

Godzina szybkiego pływania kraulem spala ok. tysiąc kalorii, a pływania rekreacyjnego – ok. 360, czyli mniej więcej tyle, ile daje jeden gofr z bitą śmietaną i owocami. Ale wodne aktywności przynoszą jeszcze całą masę innych korzyści: wzmacniają mięśnie, modelują sylwetkę, odciążają kręgosłup, poprawiają pracę serca i układu krążenia, relaksują i… pozwalają się orzeźwić i odrobinę odpocząć od upału.

Świetnym sposobem na aktywne spędzenie urlopu są też inne sporty wodne: kajakarstwo, windsurfing czy kateboarding. Wiele hoteli proponuje swoim wczasowiczom różnorodne zajęcia z trenerem, na przykład aqua fitness czy aqua pilates. Taki trening w basenie daje o wiele lepsze rezultaty niż na sali – woda stawia większy opór, więc w każdy ruch trzeba włożyć dodatkowy wysiłek. No i działa jak masażer, pobudzając krążenie i pomagając w walce z cellulitem.

pływanie

Siatkówka plażowa

Jeśli na wakacje wybieracie się większą ekipą, koniecznie zabierzcie ze sobą piłkę do siatkówki. Na miejskich plażach, przy hotelu czy ośrodku wypoczynkowym z pewnością znajdziecie boisko. A jeżeli nie, możecie po prostu poodbijać albo zagrać w „ziemniaka”. Być może pamiętasz tę grę z dzieciństwa – wszyscy ustawiają się w kręgu i odbijają do siebie piłkę. Kiedy ktoś „spali”, czyli upuści ją na ziemię, wchodzi do środka okręgu i przykuca. I teraz zaczyna się zabawa – pozostałe osoby mogą ścinać piłkę, celując w nieszczęśnika. Za każde uderzenie dostaje on kolejną literę wyrazu „ziemniak”. Gdy uzbiera wszystkie, odpada z gry, ale może się też wybawić, podskakując i łapiąc odbitą lub ściętą piłkę.

Taka zabawa jest nie tylko świetnym sposobem na rozruszanie mięśni i wypocenie kalorii, ale też źródłem niekończących się śmiechów.

Beach soccer

Wolicie kopać, niż odbijać? Nie ma problemu, zamiast piłki do siatkówki zabierzcie futbolówkę. Do gry w piłkę nożną nie potrzebujecie nawet boiska – jego linie możecie wytyczyć kamieniami czy zagłębieniami w piasku, a bramki stworzyć z patyków. Futbol na plaży jest trudniejszy niż na murawie, bo sypkie podłoże znacznie spowalnia ruchy i zmusza mięśnie do intensywniejszej pracy.

Badminton

Badminton to sport typowo wakacyjny – jednoznacznie kojarzy się z latem i urlopem pod namiotami albo nad morzem. Jego zasady są proste. Wystarczy odbijać lotkę tak, aby poleciała na połowę boiska należącą do przeciwników i nie upadła na naszej, choć oczywiście grać można też bez specjalnie wytyczonego placu.

siatkówka plażowa

Przedstawione wyżej aktywności – zarówno siatkówka plażowa, jak i beach soccer oraz badminton – są „wysiłkowymi oszustami”. Element rywalizacji sprawia, że podczas gry zupełnie nie odczuwa się upływającego czasu i zmęczenia, więc naprawdę można dać sobie wycisk. W pozytywnym sensie – kiedy już położysz się na plażowym kocu, aby odsapnąć, mimowolnie się uśmiechniesz. Tak właśnie działa sport!

Więc jak? Zabierzesz ze sobą na wakacje chęć do aktywności? Jeśli potrzebujesz obuwia, odzieży lub sprzętu sportowego, na przykład piłki czy rakiet i lotek do badmintona, zajrzyj na sklepiguana.pl. Mamy wszystko, co konieczne, aby spędzić urlop aktywnie.

Źródło zdjęć: sklepiguana.pl, shutterstock.com, fotolia.com

Share:

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *