Treningi

Pas obciążeniowy na siłownię – dlaczego warto wykorzystać do ćwiczeń?

pas obciążeniowy

Trening siłowy przynosi wiele korzyści dla organizmu. Każdy ćwiczący wie, że nie ma nic lepszego od samozadowolenia z wykonanego treningu. W tej aktywności tak jak w każdej innej czynności, jaką wykonujemy, bardzo ważne jest stopniowe zwiększanie obciążenia. Tylko wtedy trening przyniesie określone rezultaty. Wykonując ćwiczenia takie jak na przykład wyciskanie sztangi na ławce płaskiej albo przysiad ze sztangą na plecach wystarczy po prostu dołożyć dodatkowe obciążenie na sztangę. W przypadku ćwiczeń, wykonywanych z własną masą ciała, będzie nam potrzebny pas obciążeniowy.

Do czego wykorzystuje się pas obciążeniowy?

Pas obciążeniowy wykorzystuje się do ćwiczeń wykonywanych z własną masą ciała. Należą do nich na przykład: podciąganie na drążku albo pompki szwedzkie, czyli popularne dipy. Ćwiczenia to są wymagające nawet bez dodatkowego obciążenia, ale jeżeli osiągniemy już w nich dużą wprawę, powinniśmy utrudnić sobie ćwiczenie właśnie poprzez ciężar zawieszony na pasie obciążeniowym. Pas obciążeniowy zapewnia nam największe bezpieczeństwo podczas wykonywania tych ćwiczeń z dodatkowym ciężarem. Oczywiście można próbować utrudniać sobie ćwiczenie na przykład poprzez ściskanie nogami hantla podczas podciągania, aczkolwiek jest to po pierwsze bardzo niebezpieczne, a po drugie może negatywnie wpłynąć na naszą technikę, podczas wykonywania ćwiczenia. Pas obciążeniowy z zawieszonym obciążeniem spisuje się w tej roli zdecydowanie lepiej.

Pas obciążeniowy — budowa

Pas obciążeniowy to stosunkowo szerokich rozmiarów pas najczęściej zapinany na klamrę. Rozwiązanie to zapewnia stabilność całej konstrukcji oraz zwiększa bezpieczeństwo podczas wykonywania ćwiczenia, oraz zmieniania obciążenia. Pasy obciążeniowe mogą być wykonane z różnych materiałów. Stanowczo odradzany jest zakup pasa wykonanego z materiałów sztucznych. Ma on sporą tendencję do pękania, przez co nie zapewnia odpowiedniej trwałości. Zdecydowanie lepiej w swojej roli sprawdzi się pas, wykonany z wielowarstwowego plawilu. Jest to materiał używany do produkcji worków treningowych. Jest bardzo wytrzymały, a zarazem łatwy w utrzymaniu czystości. Kupując pas obciążeniowy powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na miejsce mocowania łańcucha do pasa. Jest to miejsce szczególnie narażone na ewentualne uszkodzenia. Zwróćmy uwagę na rodzaj uchwytów zastosowanych do zamocowania łańcucha. Najlepiej sprawdzą się te w trójkątnym kształcie, przez to, że rozkładają siłę ciążenia w sposób równomierny na całą powierzchnię taśmy pasa.

Na co zwracać uwagę kupując pas obciążeniowy?

Kupując pas obciążeniowy, przede wszystkim powinniśmy wybrać taki pas, który zagwarantuje nam dużą wygodę użytkowania go. Oprócz wspomnianego wcześniej materiału, rodzaju uchwytów, ważny jest też odpowiedni kształt. Przy odpowiednim kształcie nawet trening z dużym obciążeniem, nie będzie dla nas problemem. Istotne jest również to, czy tkanina w środku pasa jest miękka w dotyku. Jeśli tak to bardzo dobrze, ale jeśli jest zbyt sztywna, przy długim treningu poprzez bezpośredni kontakt z naszym ciałem, może powodować obtarcia oraz podrażnienia naszej skóry.

A co z pasem obciążeniowym z regulacją wagi?

Pas obciążeniowy z regulacją wagi to ciekawa alternatywa dla klasycznego pasa obciążeniowego z łańcuchem. Tak samo, jak w przypadku jego odpowiednika możemy w nim wykonywać ćwiczenia takie jak podciąganie na drążku albo dipy. Oprócz tego możemy go również wykorzystywać do ćwiczeń dynamicznych takich jak na przykład skoki na skrzynię albo różnego rodzaju biegi czy podskoki. Pas obciążeniowy z regulacją wagi ma zdecydowanie szersze zastosowanie, natomiast nie jest pozbawiony wad. W przeciwieństwie do swojego odpowiednika oferuje on tylko ograniczone możliwości progresji (na przykład 1-10 kg), podczas gdy pas obciążeniowy z łańcuchem, zapewnia nam prawie nieograniczoną możliwość progresu. Wszystko zależy od naszego celu treningowego.

Podsumowanie

Podsumowując, pas obciążeniowy to akcesorium niezbędne dla każdego fana treningu siłowego. Pas umożliwia najbezpieczniejszą metodę zwiększenia obciążenia w podciąganiu i dipach. W zależności od naszego celu treningowego możemy rozważyć kupno pasa z regulacją wagi. Wybierzmy jak najlepszy jakościowo pas, a wtedy każdy trening, upłynie nam bezproblemowo.

Share:

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *