Lifestyle

Aranżacja sypialni bez okna – jak rozświetlić ciemny pokój?

farba do sypialni

Aranżacja sypialni bez okna to wyzwanie, przed którym stają właściciele zarówno nowych, jak i starych mieszkań. Kiedy metraż jest niewielki, a chcemy mieć osobne pomieszczenie przeznaczone wyłącznie do snu, może się okazać, że na zaaranżowanie sypialni pozostaje nam wyłącznie przestrzeń bez dostępu do dziennego światła. Co wtedy? Co zrobić, żeby uniknąć sypialni przypominającej piwnicę?

Podsumowanie:

  • Aranżacja sypialni bez okna nie jest łatwa, ale w Twoim zasięgu! Wystarczy, że zastosujesz się do kilku prostych rad, które opisaliśmy w tym artykule.
  • Przed sypialnią pozbawioną okien stoi jedno główne wyzwanie: brak dostępu do naturalnego światła. Możesz jednak wybrać taką aranżację sypialni, w której ten problem zminimalizujesz.
  • Sypialnia bez okien ma też parę zalet. Przecież światło nie zawsze nas rozpieszcza; czasami utrudnia zasypianie i zbyt wcześnie budzi.

Statystyki pokazują, że Polacy często decydują się na zakup niewielkich mieszkań. To prawdopodobnie efekt mody, która przyszła do nas z Zachodu. Małe mieszkania kojarzą się bowiem z kompaktowością i nowoczesnym minimalizmem. Jednocześnie nawet w niedużym lokalu da się wyodrębnić potrzebne strefy – pracy, odpoczynku, gotowania, wizualnie je powiększając. W takich mieszkaniach często mamy do czynienia z aneksem kuchennym połączonym z salonem lub salonem, z którego wychodzi się do małej, pozbawionej okna sypialni.

A – trzeba to podkreślić – aranżacja sypialni bez okna to spore wyzwanie. Jednak przy obecnej różnorodności kolorów farb, obfitości mebli i ogólnie – rozwiązań wnętrzarskich nawet z bardzo małego i pierwotnie ciemnego pokoju da się zrobić przytulną i funkcjonalną sypialnię.

Piękna aranżacja sypialni bez okna – konkretne wskazówki

  • Postaw na jasne kolory ścian

Najważniejsza rzecz, o której musimy w takiej sytuacji pamiętać to wybór jasnych, a nie ciemnych kolorów. Dotyczy to przede wszystkim ścian. Nie musisz od razu sięgać po nieskazitelną biel. Dobrze sprawdzi się też kolor beżowy, szary, a także delikatne, pastelowe barwy. 

Sypialnia jest przede wszystkim miejscem odpoczynku, więc zadbaj o to, by nie działo się w niej zbyt wiele – mnogość bodźców nie pomaga w zrelaksowaniu się. Jeśli jednak lubisz, kiedy wystrój wnętrz jest dynamiczny i z charakterem, możesz na jednej ze ścian umieścić wzorzystą, ale delikatną tapetę, a pozostałe pokryć jednolitą farbą.

  • Funkcjonalny minimalizm

Jeśli mamy do czynienia z małą sypialnią, rozmiar determinuje niewielką liczbę mebli i dodatków. Jeśli jednak nasza sypialnia jest duża, a tylko pozbawiona okien to… wyposażenia też powinno być niewiele. 

W ten sposób unikamy efektu przytłoczenia, a bez dostępu do naturalnego światła ryzyko, że jego wystąpienia jest znacznie większe. Dlatego wybieramy to, co najważniejsze: łóżko, niewielka szafa, półka na drobiazgi, ewentualnie mały fotel. Dodatków tylko kilka: dywan, obraz, wazon ze sztucznymi kwiatami lub rzeźba na szafce nocnej, jeśli taką właśnie wybierzesz.

  • Nie ignoruj roli oświetlenia

W aranżacjach sypialni pozbawionych dostępu do światła z zewnątrz wybór sztucznego oświetlenia jest bardzo ważny. Przy tym warto postawić na kilka różnych źródeł światła zamiast tylko na jedno górne. Wybierz lampę sufitową, ale nie zapomnij o małej lampce nocnej lub uroczych girlandach świetlnych. W ten właśnie sposób stworzysz przytulną, ciepłą aranżację sypialni i pomieszczenie, w którym czytanie książek nie będzie szkodliwe dla oczu.

  • Pamiętaj o lustrze

Jaki jest najbardziej znany i najskuteczniejszy sposób na optyczne powiększenie pomieszczenia? Tak, lustra! Dzięki temu, że odbijają światło – także to sztuczne, pozwalają uniknąć nieprzyjaznej i ponurej aranżacji sypialni. W tym celu wybierz szafę z lustrem na drzwiach, zawieś szerokie lustro nad łóżkiem lub wybierz kilka mniejszych lusterek, z których ułożyć unikalną mozaikę, wieszając je na jednej ze ścian lub na drzwiach.

Aranżacja sypialni bez okna to duże wyzwanie, ale jeśli zastosujesz się do kilku rad, które opisaliśmy powyżej, na pewno osiągniesz sukces. Pamiętaj, że sypialnia bez okna to szansa na zdrowszy sen i o wiele bardziej udany poranek, jako że światło latarń czy okolicznych budynków często nas rozprasza, utrudniając nocną regenerację, a słońce „wchodzące” do pokoju wraz ze świtem nie zawsze jest spójne z momentem naszej pobudki. W sypialni bez okna te problemy znikają! 

Share:

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *