Zdrowie

Badania cukrzycy – poznaj badania niezbędne w cukrzycy

Leczenie cukrzycy

Wzmożone pragnienie, wielomocz, senność czy osłabienie – to objawy charakterystyczne dla cukrzycy I typu. Jeżeli zaobserwowałeś je u siebie, nie obejdzie się bez wizyty u lekarza. Poznaj badania, które wykonuje się u pacjentów z cukrzycą.

Cukrzyca – liczba zachorowań rośnie

Gdy trzustka nie wytwarza wystarczającej ilości insuliny, rozwija się cukrzyca. Współcześnie jest ona uznawana za jedną z najpoważniejszych chorób cywilizacyjnych. Szacuje się, że tylko w regionie europejskim żyje 64 mln osób z cukrzycą[1].

Mimo że lekarze wiedzą o cukrzycy coraz więcej, efekty jej leczenia w dużej mierze zależą od współpracy z pacjentem. To właśnie pacjent musi pamiętać, aby regularnie wykonywać badanie cukrzycy. Jakiego rodzaju diagnostykę zalicza się do podstawowych badań przy tej chorobie?

Samokontrola to podstawa

Monitorowanie przebiegu cukrzycy odbywa się w domu. Jednym z podstawowych zadań pacjenta, u którego zdiagnozowano cukrzycę, jest regularne kontrolowanie poziomu cukru we krwi. To badanie cukrzycy pacjent wykonuje, korzystając z glukometru.

Wszystkie uzyskane przez pacjenta wyniki powinny być zapisywane w specjalnym dzienniczku. To właśnie m.in. na ich podstawie diabetolog będzie podejmował dalsze decyzje dotyczące ścieżki leczenia. Stałe kontrolowanie poziomu cukru jest niezbędne, aby upewnić się, że wdrożona kuracja jest skuteczna.

Badanie cukrzycy – jakie badania wykonać?

W przypadku cukrzycy kontrolowanie poziomu cukru we krwi nie wystarczy – pacjent musi zgłaszać się na kontrolne badanie cukrzycy. Lekarze korzystają wówczas z badań laboratoryjnych. Do najważniejszych zalicza się m.in.: oznaczenie parametrów wydolności nerek, lipidogram i oznaczenie albumin w moczu.

Jeżeli zdiagnozowano u Ciebie cukrzycę, to badanie cukrzycy możesz wykonać w Centrum Medycznym Synexus. W przychodniach zlokalizowanych m.in. w Gdańsku, Poznaniu i Katowicach możesz umówić się na bezpłatne badania i konsultacje u lekarzy specjalistów. Jeżeli chcesz wiedzieć więcej, odwiedź firmową stronę internetową Centrum.

Na stronie internetowej Centrum znajdziesz też formularz kontaktowy. Wypełniając go, zgłosisz chęć umówienia się na bezpłatną wizytę w wybranej przychodni Synexus.

[1] Pulsmedycyny.pl, Ile osób w Polsce choruje na cukrzycę?[raport NIZP-PZH], https://pulsmedycyny.pl/ile-osob-w-polsce-choruje-na-cukrzyce-raport-nizp-pzh-893810 (dostęp 15.06.2018).

Share:

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *