Zdrowie

Procedura badania USG

badanie USC

Badania USG są dziś codziennością i niezastąpiąną metodą badawczą w dzisiejszej medycynie. Zobacz jak przeprowadzanie jest badanie i jak to działa.

Jak działa procedura?

Obrazowanie ultradźwiękowe opiera się na tych samych zasadach, jakie obowiązują w sonarach używanych przez nietoperze, statki i rybaków. Kiedy fala dźwiękowa uderza w obiekt, odbija się lub echa. Mierząc te fale echa, można określić odległość od obiektu, a także jego rozmiar, kształt i konsystencję. Obejmuje to, czy obiekt jest stały, czy wypełniony płynem.

W medycynie ultradźwięki stosuje się do wykrywania zmian w wyglądzie narządów, tkanek i naczyń oraz do wykrywania nieprawidłowych mas, takich jak guzy.

W badaniu ultradźwiękowym przetwornik zarówno wysyła fale dźwiękowe, jak i rejestruje fale echa. Gdy przetwornik jest dociskany do skóry, wysyła do ciała niewielkie impulsy niesłyszalnych fal dźwiękowych o wysokiej częstotliwości. Gdy fale dźwiękowe odbijają się od narządów wewnętrznych, płynów i tkanek, czuły odbiornik w przetworniku rejestruje niewielkie zmiany wysokości i kierunku dźwięku. Te fale charakterystyczne są natychmiast mierzone i wyświetlane przez komputer, który z kolei tworzy obraz w czasie rzeczywistym na monitorze. Jedna lub więcej klatek ruchomych obrazów jest zazwyczaj rejestrowanych jako obrazy nieruchome. Można również zapisać krótkie pętle wideo obrazów.

Ultrasonografia dopplerowska, specjalna technika ultradźwiękowa, mierzy kierunek i prędkość komórek krwi poruszających się przez naczynia. Ruch komórek krwi powoduje zmianę wysokości odbitych fal dźwiękowych (tzw. Efekt Dopplera). Komputer zbiera i przetwarza dźwięki oraz tworzy wykresy lub kolorowe obrazy, które reprezentują przepływ krwi przez naczynia krwionośne.

Jak przeprowadzana jest procedura?

W przypadku większości badań ultrasonograficznych leżysz twarzą do góry na stole egzaminacyjnym, który można przechylać lub przenosić. Pacjentów można obrócić w dowolną stronę, aby poprawić jakość zdjęć.

Po ustawieniu się na stole do badań radiolog (lekarz specjalnie przeszkolony do nadzorowania i interpretacji badań radiologicznych) lub sonograf zastosuje ciepły żel na bazie wody w badanym obszarze ciała. Żel pomoże przetwornikowi w bezpiecznym kontakcie z ciałem i wyeliminuje kieszenie powietrzne między przetwornikiem a skórą, które mogą blokować przenikanie fal dźwiękowych do twojego ciała. Przetwornik umieszcza się na ciele i przesuwa tam I z powrotem po obszarze zainteresowania, aż do przechwycenia pożądanych obrazów.

Ciśnienie zwykle nie powoduje dyskomfortu, gdy przetwornik jest dociskany do badanego obszaru. Jeśli jednak skanowanie jest wykonywane na obszarze delikatności, możesz odczuwać ucisk lub niewielki ból ze strony przetwornika.

Po zakończeniu obrazowania przezroczysty żel ultradźwiękowy zostanie starty ze skóry. Wszelkie części, które nie zostaną usunięte, szybko wyschną. Żel ultradźwiękowy zwykle nie plami ani nie odbarwia odzieży.

Czego doświadczę podczas i po zabiegu?

Większość badań ultrasonograficznych jest bezbolesna, szybka i łatwo tolerowana. USG jamy brzusznej zwykle kończy się w ciągu 30 minut. Jeśli przeprowadzane jest badanie ultrasonograficzne Dopplera, możesz faktycznie usłyszeć dźwięki przypominające puls, które zmieniają wysokość, gdy przepływ krwi jest monitorowany i mierzony. Po zakończeniu badania możesz zostać poproszony o ubieranie się i czekanie na sprawdzenie zdjęć ultrasonograficznych. Po badaniu ultrasonograficznym powinieneś być w stanie natychmiast wznowić normalne czynności.

Takie badanie możesz wykonać w Przychodni Leczniczo-rehabilitacyjnej BioMedica sc. Mieszczącej się w Warszawie na Bielanach na ul. Teodora Duracza 6/ B1.

Share:

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *