Zdrowie

Korzyści z picia kawy – poznaj 3 największe!

kawa a zdrowie

Picie kawy to nie tylko ogromna przyjemność, lecz także wiele korzyści dla organizmu. Kawa zawiera zarówno pobudzającą kofeinę, jak i inne sprzyjające organizmowi składniki, takie jak przeciwutleniacze, które niszczą wolne rodniki. Dlaczego warto rozpocząć dzień od małej czarnej? Poznaj główne korzyści!

Obniża poziom stresu

Kawa kawie nierówna. Chodzi nie tylko o jej smak, lecz także o zawartość kofeiny. Mają na to wpływ zarówno odmiany ziaren kawy, jak i rodzaj napoju. Do wyboru mamy kawę rozpuszczalną, mieloną lub ziarnistą. Jej wybór zależy oczywiście od preferencji smakowych, gustu czy potrzeb. Jedno jest pewne – picie ulubionej kawy jest niekwestionowaną przyjemnością dla prawdziwych kawoszy.

Kofeina zwiększa poziom serotoniny, czyli hormonu szczęścia, który odpowiada za zadowolenie z życia. Ponadto sam aromat kawy może automatycznie polepszyć nastrój i zmotywować do działania. Aby dobrze rozpocząć dzień, warto zdecydować się na wysokiej jakości pobudzający napój – szczególnie kawa z ekspresu może dać prawdziwą przyjemność. Aby napój przyniósł korzyści zdrowotne, należy pamiętać o dziennym limicie. Od 3 do 5 filiżanek dziennie, odpowiadających 400‒500 mg, to optymalna ilość kawy, która może przynieść korzyści zdrowotne.

Zwiększa wydolność organizmu

Szczególnie osoby uprawiające sport powinny sięgać po małą czarną. Kofeina nie tylko zwiększa motywację, pobudza, lecz także wpływa na wydolność całego organizmu, poprawia koncentrację i refleks. Espresso wypite na godzinę przed treningiem jest doskonałym wspomagaczem, zwłaszcza w przypadku ćwiczeń wytrzymałościowych. Duże znaczenie ma rodzaj kawy. Warto wybierać naturalne, świeżo mielone ziarna lub kawę mieloną zamkniętą w hermetycznych kapsułkach do ekspresu.

Organizm wchłania kofeinę z przewodu pokarmowego już po kilkunastu minutach od wypicia, jednak jej najsilniejsze działanie można zaobserwować po upływie ok. 3 godzin. Warto pamiętać, że do przygotowania espresso należy stosować wodę o temperaturze 90 stopni C, ponieważ wrzątek może uwolnić szkodliwe dla zdrowia substancje. Idealnym rozwiązaniem jest zaparzanie kawy w ekspresie, który dobiera odpowiednią temperaturę wody (tak jak sprzęty NESCAFÉ® Dolce Gusto®).

Wpływa na zdolności intelektualne

Kawa poprawia nastrój, zwiększa wydolność organizmu oraz ma wpływ na zdolności intelektualne. Z tego względu warto sięgać po małą czarną lub ulubioną białą kawę o poranku, przed rozpoczęciem pracy lub nauki. Kofeina jest również polecana zawodowym kierowcom, ponieważ poprawia czujność, czas reakcji i koncentrację. Osoby pracujące intelektualnie z powodzeniem mogą pić kilka filiżanek napoju dziennie. Dzięki niemu poprawiamy pamięć i zdolność logicznego myślenia. Zawarta w kawie kofeina zmniejsza też zmęczenie fizyczne i psychiczne, stymulując układ nerwowy. Doświadczamy wówczas przyjemnego uczucia jasności umysłu oraz przypływu motywacji.

Share:

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *