Sport

Bieganie z psem zimą – o czym należy pamiętać?

spacer z psem

Nadejście chłodniejszych miesięcy nie musi oznaczać przerwy w treningach z czworonogiem. Zimowa aura nie stanowi przeszkody dla regularnych ćwiczeń, jednak nie ulega wątpliwości, że potrzebne będą odpowiednie przygotowania. O co powinien zadbać każdy opiekun zanim rozpocznie z psiakiem ćwiczyć w chłodne dni?

Konsultacja ze specjalistą, czyli plan treningów pod kontrolą

Choć wielu właścicieli doskonale zna potrzeby swoich czworonożnych przyjaciół, przed zimowym bieganiem warto zaczerpnąć porady specjalisty. Weterynarz zbada pupila i poinformuje o ewentualnych nieprawidłowościach, które mogłyby stanowić przeszkodę dla zimowych aktywności. Co więcej, lekarz może pomóc w ułożeniu planu treningowego, biorąc pod uwagę m.in. wiek, rasę i wagę czworonoga – to niezwykle ważne, aby wspólne treningi były idealnie dopasowane do predyspozycji psiaka i zbytnio go nie forsowały. Specjalista może również zalecić suplementację konkretnych witamin, ułatwiających utrzymanie układu ruchowego w dobrej kondycji.

Zdrowe odżywanie, czyli wartościowy jadłospis

Menu czworonoga trenującego z opiekunem zimą powinno być nie tylko zróżnicowane i złożone z wysokiej jakości produktów, ale również uwzględniać jego zapotrzebowanie kaloryczne czy częstotliwość wspólnych aktywności. Komponując pupilowi jadłospis nie można zapominać o najważniejszych składnikach, takich jak witaminy, mikroelementy, białko, węglowodany i tłuszcze – można je znaleźć m.in. w wysokiej jakości gotowych karmach (np. takich jak https://www.naszezoo.pl/pl/c/Eukanuba/80) lub wprowadzać w samodzielnie skomponowanych posiłkach. Jako przekąski, doskonale sprawdzą się także… warzywa i owoce! Wśród tych, które pupil prawdopodobnie zje ze smakiem, znajdują się: pietruszka, burak, seler, marchew, jabłka i banany.

Idealnie zgrany duet, czyli funkcjonalny sprzęt

Mimo że osoby chcące biegać ze swoim psiakiem rekreacyjnie nie potrzebują profesjonalnego i bardzo kosztownego sprzętu, warto zaopatrzyć się w kilka akcesoriów, które sprawią, że zarówno opiekun, jak i zwierzak będą czuli się podczas treningu komfortowo. Gadżety, które polepszą jakość zimowej aktywności to przede wszystkim szelki (np. typu sled), pas na biodra (dzięki niemu opiekun nie musi trzymać smyczy w rękach), a także smycz z amortyzatorem (zapobiega upadkom w przypadku gwałtownych pociągnięć).

Ubranie dla czworonoga, czyli ochrona przed zimnem

Oferta garderoby dla czworonogów z roku na rok staje się coraz bogatsza – wszystko za sprawą zwiększonej świadomości opiekunów na temat odpowiedniego zabezpieczania psiaków przed negatywnymi skutkami minusowych temperatur. Warto jednak dodać, że nie każda rasa będzie potrzebowała dodatkowego zabezpieczenia – w wielu przypadkach pupilom wystarczy ich naturalna bariera ochronna, czyli sierść. Ważne, aby wybrany strój nie krępował ruchów czworonoga, a także nie był zbyt ciepły! Wielu sportowców uprawiających różnego rodzaju aktywności w towarzystwie swoich milusińskich rekomenduje m.in. specjalistyczne kubraczki, które są wodoodporne, a jednocześnie wykonane z oddychających materiałów.

Bezpieczne cztery łapy, czyli ochrona opuszek

Przygotowując się do zimowych treningów z psiakiem, nie należy zapominać o delikatnych opuszkach łapek. Podczas intensywnego biegu czworonóg może być bowiem narażony na liczne urazy, a także szkodliwe działanie soli drogowej. Jak zatem zadbać o jego łapki? Wystarczy sięgnąć po gotowe produkty o właściwościach nawilżających (na przykład dedykowane balsamy i maści z wysoką zawartością masła shea) lub oliwę z oliwek czy maść z witaminą A i aplikować je przed rozpoczęciem wspólnego treningu. W roli „ochraniaczy” świetnie sprawdzą się także specjalne buciki ochronne, które dodatkowo zawierają antypoślizgową warstwę, minimalizującą ryzyko kontuzji.

Share:

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *