Zdrowie

Bolący kręgosłup przy pracy w pozycji siedzącej. Jak sobie z nim poradzić?

ból kręgosłupa

Osoby pracujące w pozycji siedzącej często narzekają na bóle kręgosłupa. Jak można je wyeliminować i zapobiegać ich ponownemu pojawieniu się?

Obecni bardzo wielu pracowników wykonuje swoje obowiązki przy biurku. Stałe przebywanie w pozycji siedzącej może jednak negatywnie odbić się na stanie zdrowia. Głównym problemem są bóle kręgosłupa. Czy w takim przypadku potrzebna będzie rehabilitacja?

Dlaczego kręgosłup boli?

Kręgosłup nie lubi stałego przebywania w tej samej pozycji. Z tego też powodu praca przy biurku może być tak obciążająca dla tej właśnie części ciała. Dodatkowo, problem ten może potęgować się wtedy, gdy praca odbywa się na krześle, które nie jest ergonomiczne, czyli nie zapewnia optymalnego podparcia dla pleców.

Osoby pracujące w pozycji siedzącej najczęściej narzekają na bóle w dolnej części kręgosłupa, czyli w tak zwanej części lędźwiowej. dolegliwości bólowe mogą jednak pojawić się także na innych jego odcinkach, na przykład w części szyjnej czy piersiowej.

Początkowo sporadyczne bóle kręgosłupa z czasem mogą przerodzić się w przewlekłą dolegliwość, która może stanowić także niebezpieczeństwo dla ogólnego stanu zdrowia pacjenta.

Praca przy biurku może skutkować w pojawieniu się zwyrodnień kręgosłupa, może powodować wypadanie dysków czy też inne nieprzyjemne dolegliwości, które mogą prowadzić do znacznego obniżenia jakości życia.

Co zatem można zrobić wtedy, gdy pojawia się ból pleców?

Metody leczenia bólów kręgosłupa

Aktualnie stosuje się różne metody leczenia dolegliwości bólowych kręgosłupa. Dobierane są one w zależności od umiejscowienia, a także nasilenia bólu oraz czasu jego występowania.

W przypadku, gdy ból nie jest duży i pojawia się rzadko, należy pamiętać o profilaktyce w bólach kręgosłupa, a także dużo odpoczywać w pozycji leżącej i zastosować środki przeciwbólowe.

Jeśli jednak dolegliwości pojawiają się często i są coraz bardziej intensywne, warto pomyśleć o skorzystaniu ze specjalnych ćwiczeń oraz zabiegów, dzięki którym można uzyskać ulgę w bólu.

Najlepiej odwiedzić wtedy dobry gabinet fizjoterapii, w którym będzie można skorzystać z fachowej pomocy doświadczonego fizjoterapeuty. Będzie mógł on wtedy zalecić, jak rehabilitacja na kręgosłup będzie wtedy najlepsza.

Rehabilitacja w bólach kręgosłupa może wykorzystywać różne metody fizjoterapeutyczne, wśród których znajdują się między innymi masaże, terapie manualne, ćwiczenia wzmacniające, kinesiotaping, neuromobilizacje.

Fizjoterapeuta może zalecić także zabiegi wspomagające, na przykład hydromasaże, naświetlanie lampami, elektroterapię, magnetoterapię czy też zabiegi uzdrowiskowe.

Systematyczne prowadzenie zabiegów pozwala na uzyskanie optymalnych efektów – niweluje bóle kręgosłupa, a także poprawia ogólny stan zdrowia pacjenta!

Profilaktyka w bólach kręgosłupa:

  • Pamiętaj o ruchu podczas pracy – co najmniej na 5 minut na każdą godzinę pracy wstań od biurka i wykonaj kilka ćwiczeń ruchowych, aby dać odpocząć kręgosłupowi.
  • Uprawiaj sporty – ćwiczenia fizyczne w domu, bieganie, nordic walking, pływanie czy jazda na rowerze to tylko niektóre rodzaje aktywności fizycznej pomagającej w poprawie zdrowia kręgosłupa.
  • Korzystaj z ergonomicznego krzesła – powinno zapewnić właściwe dopasowanie dla całego ciała.
  • Śpij na wygodnym materacu – wybierz materac termoelastyczny lub lateksowy dla większego komfortu snu. Nie zapomnij też o dobrej poduszce!
  • Nie podnoś nadmiernych ciężarów – stanowią one duże obciążenie dla kręgosłupa. Gdy musisz coś podnieść, zrób to na ugiętych nogach i nie wyginaj pleców.
  • Zadbaj o dietę – jeśli masz nadwagę lub otyłość, zrzuć nadmiar kilogramów.

 

Chcesz odwiedzić dobry gabinet fizjoterapii w mieście Kraków? Zaprasza Klinika Rehabilitacji, Osteopatii i Fizjoterapii REHAORTHOPEDICA, która specjalizuje się w prowadzeniu szerokiej gamy zabiegów rehabilitacyjnych dla osób z różnymi dolegliwościami. Także tam można skorzystać ze specjalnych zabiegów dla zdrowia kręgosłupa – każdy z pacjentów kliniki znajdzie się wtedy pod fachową opieką najlepszych fizjoterapeutów.

Share:

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *