Zdrowie

Charakterystyka Zespołu Suchego Oka

Zespół suchego oka

Zespół suchego oka to w ostatnim czasie jeden z najczęstszych powodów wizyt w gabinetach okulistycznych. Schorzenie nie dotyczy wyłącznie osób starszych i znajdujących się w grupie ryzyka, czyli chorych na reumatyzm czy cukrzycę, ale również osób młodych, które większość dnia spędzają przed monitorami komputerów i dodatkowo w klimatyzowanych pomieszczeniach.

Jakie objawy towarzyszą zespołowi suchego oka?

Pierwszym, często bagatelizowanym objawem jest uczucie zmęczenia narządu wzroku, zaczerwienienie spojówek i swędzenie. Najczęściej objawy mijają po odpoczynku nocnym. Jednak z czasem nasilają się i przybierają ostrzejsze formy, takie jak: “piasek pod powiekami”, nadwrażliwość na światło, uczucie ciała obcego, podwójne widzenie, zmniejszona ruchomość powiek a czasem nawet pogarszająca się ostrość widzianego obrazu. Z czasem może dojść do odczuwania bólu głowy i karku. Nieleczony zespół suchego oka sprawia, że oczy są stale zaczerwienione a rano ciężko je otworzyć. Nienawodniona rogówka mętnieje i dochodzi do pogorszenia widzenia.

Jak leczyć suche oczy?

Leczenie zespołu suchego oka polega na niwelowaniu objawów. Stosuje się głownie specjalne krople nawilżające, tak zwane “sztuczne łzy”. Jest wiele takich preparatów i różnią się one składem i lepkością. Przeważnie jednak stosuje się hialuronian sodu, wyciąg ze świetlika i wyciąg z nagietka lekarskiego. Najlepsze wyniki daje zakrapianie oczu kroplami w postaci żelu. Efektem jest długotrwały efekt nawilżenia, który trwa nawet do kilku godzin.

Jeśli używanie kropel nie daje efektów, można użyć specjalnych miękkich soczewek kontaktowych, dzięki którym na oku pojawia się wilgotna, ochronna warstwa. Dzięki temu nabłonek rogówki nawadnia się. Jednocześnie używa się preparatów, które swym składem przypominają łzy.

Innym sposobem na poprawę sytuacji jest stosowanie zatyczek do kanalików, które uniemożliwiają przedwczesny odpływ łez z oka. W ostatecznych przypadkach można też laserowo zamknąć punkty łzowe.

Niektórzy pacjenci twierdzą, że objawy łagodnieją po zwiększeniu dziennego spożycia płynów, głównie wody. Przy tych wszystkich zabiegach bezwzględnie trzeba dbać o codzienną higienę oczu.

Jakie choroby mogą wpływać na powstanie zespołu suchego oka?

Prócz podeszłego wieku i narażaniu się na wspomniane bodźce, istnieją choroby przy których może zaistnieć ta dolegliwość. Jedną z nich jest reumatoidalne zapalenie stawów, gdzie suche oczy mogą być jednym z pierwszych objawów. Choroba ta powoduje nawet więcej problemów z narządem wzroku. Mogą to być zapalenia rogówki i twardówki, zapalenia błony naczyniowej a także zespól Sjögrena, który jest chorobą mającą podłoże autoimmunologiczne, gdzie zaatakowane są gruczoły łzowe i ślinianki.

Inną chorobą, gdzie zespół suchego oka może współistnieć jest cukrzyca, gdzie zazwyczaj uszkadzane są drobne naczynia krwionośne i nerwy. Suche oczy występują również w chorobach tarczycy jak również w przebiegu sarkoidozy.

Share:

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *