Lifestyle

Ciekawostki o winie – sprawdź ile wiesz

wina czerwone

W jakim kraju pije się najwięcej wina? Dlaczego najdroższa butelka na świecie nigdy nie została otwarta? Ile lat ma najstarsza butelka na świecie?

W jakim kraju pije się najwięcej wina? Dlaczego najdroższa butelka na świecie nigdy nie została otwarta? Ile lat ma najstarsza butelka na świecie? Czy na pewno wino czerwone jest zdrowe? Ile wina wypijają Polacy? Przeczytaj te i inne ciekawostki o winie.

purple-grapes-553462_1920.jpg

Najwięcej wina wypija się w… Watykanie.

Może to być dość zaskakująca informacja, ponieważ wielkość tego państwa nie jest ogromna. Pomimo to mieszkańcy tego kraju wypijają rocznie blisko 62 litry wina na osobę. Średnią zawyżają oczywiście księża, ponieważ w te statystyki wlicza się wino mszalne. Porównując te wyniki z Polską, nasi rodacy wypijają 60 litrów mniej. Podium zamyka Andora oraz Luksemburg. Zaraz za pierwszą trójką jest Francja, Słowenia, Portugalia oraz Szwajcaria.

Najstarsza butelka wina na świecie ma ponad 100 lat!

Pochodzi z około 350 r.n.e., można ją podziwiać w Muzeum Historycznym Pfalz w Niemczech. Znaleziona została w grobowcu rzymskiego notabla nieopodal miasta Speyer w roku 1867. Wyprodukowane zostało z miejscowych zbiorów. Od jakiegoś czasu trwa spór, czy otworzyć tę butelkę czy nie. W Polsce natomiast najstarsze ślady uprawy winorośli oraz wytwarzania win znaleziono nieopodal Krakowa, ślady te liczą ponad 1100 lat.

Łzy wina – co to jest?

Podczas degustacji, gdy lekko zakręcimy kieliszkiem możemy zaobserwować „łzy”, które spływają po ściankach. To właśnie one pokazują, czy mamy do czynienia z winem o dużej zawartości alkoholu, czy nie. Wcześniej ukazywały one jakość wina, jednak pewien Amerykanim J. Thompson udowodnił, że „łzy” odpowiadają nie za jakość, a za ilość zwartego alkoholu.

Najdroższa butelka na świecie została sprzedana 225 tyś. dolarów

Jednak nie została ona sprzedana, ponieważ kupiec w 1989 roku chciał sprzedać ten trunek za 500 tyś. dolarów, było to Chateau Margaux z 1787 roku. Sprzedając wziął butelką do restauracji, jednak kelner był na tyle nieostrożny, że stłukł butelkę z trunkiem. Skąd te 225 tysięcy dolarów? Ponieważ wino zostało uprzednio ubezpieczone na kwotę właśnie 225 tysięcy dolarów i właśnie tyle wypłacono.

Dlaczego wino czerwone jest zdrowe?

Picie wina czerwonego jest dobroczynne dla serca oraz żołądka, dzięki zawartym w nim flawonoidom. Ponadto chronią przed miażdżycą oraz zakrzepami krwi. Wina czerwone są zalecane również dla osób z problemami ciśnienia krwi, zwalcza również zły cholesterol i obniża jego poziom. Wino czerwone należy pić systematycznie, jednak nie więcej niż 1 – 2 lampki dziennie. Jednak w przypadku, gdy zauważymy, że nie potrafimy odmówić sobie wina, należy przestać pić, gdyż może doprowadzić to do alkoholizmu. Kobiety w ciąży lub karmiące piersią nie powinny pić wina, ani żadnego innego alkoholu.

Share:

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *