Lifestyle

Co warto zobaczyć podczas wycieczki po Krakowie?

co zobaczyć w Krakowie

Ponowne otwarcie turystyki w Polsce spotkało się z ogromnym entuzjazmem miłośników podróży po Polsce i zwiedzania ciekawych miejsc. Na duże oblężenie z pewnością może liczyć Kraków, który zawsze cieszył się dużą popularnością wśród turystów z całego świata. Dawna stolica Polski to nie tylko Rynek Główny, Sukiennice i Wawel – z pewnością zna je każdy. To także inne atrakcje, o których mówi się mniej, ale warto je odwiedzić całą rodziną, także z dziećmi.

Co zobaczyć w Krakowie?

Na wycieczkę po Krakowie warto poświęcić co najmniej weekend, przy czym każdą godzinę można maksymalnie wykorzystać na odwiedzenie ciekawych miejsc. Każdy, kto zastanawia się co zobaczyć w Krakowie powinien udać się na przykład do Smoczej Jamy, w której zgodnie z legendą przebywał smok wawelski. To obowiązkowy punkt zwiedzenia z dziećmi, które mogą przenieść się w świat fantastyki i poznać bliżej historię jednego z symboli Krakowa. Cała trasa zajmuje 81 metrów i prowadzi korytarzami, w których można zaobserwować wyjątkowo ukształtowaną rzeźbę krasową. Bardzo ciekawą lekcją historii jest także Fabryka Emalia, którą stworzył niegdyś Oskar Schindler. Zasłynął daleko idącą pomocą dla Żydów podczas II Wojny Światowej, których zatrudniał w swojej firmie.

Dzięki wydaniu im kenkart społeczność była chroniona przed wywozem do obozów zagłady, zgodnie z oficjalnymi danymi ocalił życie ponad tysiąca osób. Wystawy, które odbywają się w tym miejscu są dedykowane osobom powyżej 14. roku życia, a na terenie dawno funkcjonującej fabryki zlokalizowane jest ponadto Muzeum Sztuki Współczesnej. Poszukując idealnego miejsca na spacer z dziećmi, warto wziąć pod uwagę Aleję Róż, która jest lokalizacją sprzyjającą odpoczynkowi po intensywnym zwiedzaniu.

Obiekty sakralne w Krakowie

Stawiając sobie pytanie – co zobaczyć w Krakowie? – powinno się brać pod uwagę także kościoły i klasztory, których architektura zachwyca. W niektórych z nich można poznać ciekawe i jednocześnie dramatyczne historie mające miejsce na ich terenach. Przykładem jest Kościół Sióstr Norbertanek, których zgromadzenie jest jednym z najstarszych w całej Polsce, powstało ponad 850 lat temu. Wiele legend wskazuje na konieczność ucieczek sióstr zakonnych przed najazdami obcych wojsk i poszukiwaniu schronienia w lasach. Znane jest ponadto barwne podanie o Lajkoniku, w oparciu o które każdego roku odbywa się pochód. Warto także wybrać się na zwiedzanie kościoła Ojców Jezuitów, który stanowi przykład połączenia stylu modernistycznego z neoromańskim i neogotyckim. To jedna z największych świątyń na terenie całego Krakowa, konsekracja miała miejsce w 1921 roku.

Wnętrze kościoła zachwyca bogatymi zdobieniami oraz mozaikami przyprawiającymi o zachwyt. Na uwagę zasługuje także Kościół Bożego Ciała, który jak głosi legenda powstał z inicjatywy samego króla Kazimierza Wielkiego. Nieco bardziej nowocześnie prezentuje się natomiast Kościół Matki Bożej Królowej Polski, który swoim wyglądem zwraca uwagę wszystkich turystów. Charakterystyczny kształt powoduje, że obiekt nazywany jest powszechnie Arką Pana.

Share:

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *