Zdrowie

Czy częste picie alkoholu prowadzi do uzależnienia?

Zbyt częste picie - jak wpływa

Panuje przekonanie, że osoby uzależnione od alkoholu to osoby, które piją go bardzo często, a osoby pijące okazjonalnie nie cierpią na alkoholizm. Jest to błędne przekonanie, ponieważ niezależnie od tego, kiedy pijemy, możemy się uzależnić. Aczkolwiek prawdą jest, że częściej narażone są osoby pijące często.

Zmiany związane z częstym piciem alkoholu

Zmiany związane z częstym piciem alkoholu przede wszystkim dotyczą zmian w organizmie. Osoby nadużywające alkoholu skarżą się na dolegliwości somatyczne, zwłaszcza na te, które związane są z zatruciem alkoholem. Najbardziej szkodliwe zmiany odnoszą się do uszkodzeń wątroby. Równie często pojawiają się zaburzenia rytmu serca. Ogólnie, organizm osoby uzależnionej od alkoholu jest narażony na wiele szkód. Częste picie bez wątpienia prowadzi do uzależnienia. To zaś przekłada się także na zdrowie psychiczne. Dlatego, jeśli ktoś jest uzależniony od alkoholu to jak najszybciej powinien poddać się terapii. Wówczas może wrócić do normalnego funkcjonowania. Niestety, osoby, które często spożywają alkohol zwykle nie chcą poddać się leczeniu. Nie widzą, by miały problem bądź go bagatelizują, mimo wyraźnych objawów zdrowotnych, czy pogorszenia relacji z bliskimi.

Objawy nadmiernego picia alkoholu

Częste picie alkoholu charakteryzuje się następującymi objawami: wzrastająca ilość i częstotliwość spożywania trunków, zwiększenie tolerancji alkoholu, pojawienie się tak zwanych „urwanych filmów”, alkohol stosuje się jako środek zwalczający stres, oczekiwanie na sytuację która sprzyja spożywaniu alkoholu, picie wtedy, gdy wskazana jest abstynencja, leczenie objawów kaca poprzez spożywanie alkoholu, kontynuowanie spożywania alkoholu mimo negatywnych konsekwencji zdrowotnych lub społecznych, niepokój ze strony otoczenia osoby pijącej. Dlatego, kiedy tylko zauważymy u siebie ryzykowny model spożywania alkoholu to powinniśmy działać od razu. Nie można dopuścić do rozwoju uzależnienia, ponieważ to wiąże się z wieloma, negatywnymi konsekwencjami.

Share:

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *