Czy istnieje “zdrowe” podjadanie?
Jedną z przyczyn niskiej lub zerowej skuteczności diety jest nawyk podjadania. Może mieć on różne źródło. Czasami jego przyczyną jest zwyczajny głód, który wynika z niewłaściwie dobranej kaloryczności diety, jednak bardzo częstym powodem jest nuda, stres, napięcie emocjonalne lub chęć poprawienia sobie humoru po ciężkim dniu. Niezależnie od tego skąd bierze się nawyk sięgania po mniejsze lub większe przekąski pomiędzy posiłkami, jest on uznawany za szkodliwy dla osób, którym zależy na redukcji masy ciała. Czy podjadanie może być zdrowe? W czym jest w stanie pomóc nam centrum dietetyki?
Skutki podjadania między posiłkami
Jeśli dążymy do zrzucenia nadprogramowych kilogramów, bardzo często decydujemy się na wyeliminowanie z zasięgu wzroku wszystkich produktów, które uznaje się za niezdrowe i wysokokaloryczne. Mowa m.in. o słodyczach, chipsach oraz wielu przekąskach, po które chętnie sięgamy np. w trakcie oglądania filmów. Jednocześnie zastępujemy je orzechami, suszonymi owocami oraz innymi produktami, które są ogólnie uznawane za zdrowe. Czy w takim przypadku podjadanie nie stanowi już problemu? Oczywiście, że nie. Choć wymienione wyżej składniki stanowią znacznie lepszy wybór niż słodycze lub chipsy, wciąż dostarczają nam całkiem sporo kalorii. Co więcej, sięgając po nie kilka razy dziennie, nie wiemy jaka jest finalna kaloryczność, co utrudnia lub uniemożliwia zredukowanie wagi.
W jaki sposób wyeliminować podjadanie?
Centrum dietetyki jest dobrym miejscem dla wszystkich osób, które chcą mieć pełną kontrolę nad liczbą spożywanych kalorii. Dietetyk opracuje dla nas jadłospis, z jednej strony uwzględniający nasz tryb życia, z drugiej zaś cele sylwetkowe. Regularność posiłków jest jedną z najważniejszych kwestii, pozwalających na ograniczenie podjadania. Warto zastanowić się też nad tym dlaczego sięgamy po przekąski. Jeśli jest to wynik nudy lub chęć zajadania negatywnych emocji, należy pomyśleć o tym w jaki sposób można to zmienić lub skorzystać z pomocy psychodietetyka.