Zdrowie

Czy żarówki LED są szkodliwe dla zdrowia?

Żarówki LED

Żarówka LED jest to światło elektryczne emitujące diody. W dzisiejszych czasach produkt ten cieszy się ogromną popularnością, aczkolwiek wiele osób zastanawia się nad tym, czy jest on całkowicie bezpieczny dla ludzkiego zdrowia oraz siatkówki oka.

Wpływ oświetlenia LED na zdrowie

Lampy LED mają żywotność o wiele razy dłuższą niż zwykłe lampy żarowe i są znacznie bardziej wydajne niż większość lamp fluorescencyjnych – co z całą pewnością jest ogromną zaletą. Przewiduje się, że rynek lamp LED wzrośnie ponad dwunastokrotnie w ciągu następnej dekady. Wiele osób przerzuciło się właśnie na żarówki LED, ponieważ według badań są one energooszczędne.

 

Częste włączanie i wyłączanie takiej żarówki nie zmniejsza oczekiwanej długości życia, jak w przypadku oświetlenia fluorescencyjnego. Kierunkowe charakterystyki emisji diod LED wpływają na konstrukcję lamp. Podczas gdy pojedyncza dioda LED może wytwarzać tyle światła, co lampa żarowa, zużywając kilkakrotnie więcej mocy, w większości ogólnych zastosowań oświetleniowych stosuje się wiele diod LED.

Żarówki LED – ich wpływ na zdrowie

Diody LED pracują na prądzie stałym, podczas gdy prąd sieciowy jest prądem przemiennym. Lampy LED mogą zawierać obwód do przekształcania zasilania AC na prąd stały o prawidłowym napięciu. Obwody te zawierają prostowniki, kondensatory i mogą mieć inne aktywne komponenty elektroniczne, które mogą również pozwolić na przyciemnienie lampy.

W żarówce LED obwód napędowy jest uproszczony, ponieważ wiele połączonych szeregowo diod LED ma w przybliżeniu takie samo napięcie robocze jak zasilanie AC. Podczas używania takiej żarówki trzeba pamiętać o tym, aby nie świecić sobie po oczach. W ten sposób naprawdę można uszkodzić siatkówki oka. Aczkolwiek jeśli stosuje się żarówkę normalnie, to nie powinna mieć ona żadnego wpływu na zdrowie.

Od 2010 roku niektóre lampy LED zastąpiły żarówki o wyższej mocy; na przykład jeden producent twierdził, że 16-watowa lampa LED była tak jasna jak lampa halogenowa o mocy 150 W.

Żarówki LED są jak najbardziej bezpieczne dla ludzkiego zdrowia. Można je stosować w swoich mieszkaniach, ponieważ są także energooszczędne.

Share:

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *