Zdrowie

Czym jest fizjoterapia i jakie daje korzyści?

fizjoterapia

Fizjoterapia to bardzo szeroka dziedzina medycyny, która obejmuje metody lecznicze związane z reakcją organizmu na dostarczane mu z zewnątrz bodźce. Nie od dziś wiadomo, że ruch to zdrowie, a regularne wykonywanie ćwiczeń fizycznych jest w stanie znacznie poprawić zdrowie oraz jakość życia osób cierpiących na wiele schorzeń.

Współczesna fizjoterapia wykorzystuje nowoczesne metody w tym laser, światło, ultradźwięki, prąd elektryczny i wiele innych.

Fizjoterapia – czym jest i kto może się nią zajmować?

Fizjoterapia jest nauką medyczną o metodach leczenia środkami naturalnymi. Opiera się na różnych formach energii fizycznej, które występują w środowisku. W fizjoterapii najczęściej wykorzystywane są ruch, bodźce termiczne, mechaniczne, kinetyczne, elektryczne oraz chemiczne. Głównym celem, jaki stawia przed sobą współczesna fizjoterapia jest rozwijanie, utrzymywanie oraz przywracanie poddawanych jej ludziom ich maksymalnych zdolności ruchowych oraz funkcjonalnych.

Usługi z zakresu fizjoterapii świadczą profesjonalni fizjoterapeuci. Są to odpowiednio wykształcone oraz przeszkolone osoby, które posiadają kompetencje do przeprowadzania terapii oraz instruowania pacjentów do wykonywania określonych ćwiczeń oraz zabiegów w domu. Fizjoterapia jest prowadzona przy użyciu specjalistycznego sprzętu, który oferuje sklep fizjoterapeutyczny. Należą do niego urządzenia do laseroterapii, elektroterapii, aparaty do ultradźwięków, światłolecznictwa i wiele innych.

Jakie korzyści daje pacjentom współczesna fizjoterapia?

Fizjoterapia jest dziedziną nauk medycznych, która zajmuje się likwidacją skutków lub łagodzeniem procesów chorobowych i ich następstw zachodzących w organizmie człowieka. Prawidłowo przeprowadzona jest w stanie przywrócić poddawanej jej osobie sprawność fizyczną. Fizjoterapia pozwala także pacjentowi mieć aktywny udział w procesie jego leczenia oraz zwiększyć jego motywację w dążeniu do powrotu do zdrowia oraz odzyskania pełnej sprawności.

Fizjoterapia jest niezwykle przydatna dla osób, które przebyły zabiegi operacyjne i w ich skutek utraciły częściowo swoją sprawność fizyczną. Prawidłowo dobrane zestawy ćwiczeń oraz wykorzystywane w fizjoterapii nowoczesne urządzenia oferowane przez sklep fizjoterapeutyczny przygotowują pacjentów do codziennego życia oraz pozwalają im stopniowo odzyskiwać maksymalną sprawność fizyczną sprzed choroby.

Komu zaleca się korzystanie z zabiegów fizjoterapii?

Fizjoterapii najczęściej poddawane są osoby przebywające na oddziałach neurologicznych, ortopedycznych, neurochirurgicznych oraz kardiologicznych. W tym ostatnim przypadku podjęte działania z zakresu fizjoterapii pozwalają szybciej dojść do siebie osobom po przebytym zawale serca. Pacjenci przebywający na oddziałach pulmonologicznych za pomocą prawidłowo dobranych ćwiczeń oddechowych mają szansę na znaczną redukcję duszności oraz poprawę wydolności oddechowej.

Ogromne znaczenie ma także fizjoterapia w przypadku osób starszych, gdyż pomaga im w zachowaniu na dłużej sprawności ruchowej, poprawia jakość życia oraz funkcjonowanie w społeczeństwie. Ponadto, zabiegi fizjoterapeutyczne pomagają także w walce z przewlekłymi zespołami bólowymi, w przypadku których nie jest wystarczające samo leczenie farmaceutyczne.

Partnerem artykułu jest sklep fizjoterapeutyczny Astar – więcej na Astar.pl.

Share:

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *