Diety

Dieta ketogeniczna – dla kogo będzie odpowiednia?


Dieta ketogeniczna cieszy się coraz większym zainteresowaniem. To dieta, która ma stanowić powrót do stylu odżywiania się człowieka pierwotnego, a tym samym ma przeciwdziałać chorobom cywilizacyjnym. Dla kogo będzie ona odpowiednia?

Wiele dostępnych dzisiaj produktów spożywczych zawiera duże ilości węglowodanów, w tym także w postaci cukrów prostych. Produkty te są łatwo dostępne, niedrogie, a przy tym smaczne, dlatego też wybiera je wiele osób.

Niestety, bazowanie na pokarmach zwierających dużo węglowodanów może prowadzić nie tylko do nadwagi i otyłości, ale również może skutkować wieloma innymi schorzeniami, takimi jak cukrzyca, choroby serca, problemy hormonalne.

Na czym polega dieta ketogeniczna?

Dieta ketogeniczna to dieta, której główną zasadą jest zmniejszenie ilości spożywanych węglowodanów na rzecz podwyższenia poziomu białek oraz tłuszczów.

Dieta ta wzorowana jest na sposobie odżywiania się ludzi w czasach prehistorycznych, gdy człowiek nie posiadał tak łatwego dostępu do potraw węglowodanowych ze względu na brak rolnictwa. Węglowodany i cukry pozyskiwane były wtedy głównie z sezonowych owoców oraz warzyw.

Warto przy tym wskazać, że dieta ketogeniczna prowadzi także do pojawienia się zjawiska ketozy, czyli do przejścia na spalanie tłuszczu zamiast cukrów do poboru energii dla organizmu. Wówczas dochodzi do szybszego zmniejszenia ilości tkanki tłuszczowej, a tym samym do zmniejszenia wagi ciała.

Kiedy warto zdecydować się na dietę ketogeniczną?

Dieta ketogeniczna jest rodzajem diety rekomendowanej jako sposób profilaktyki oraz leczenia różnych schorzeń.

Dieta ketogeniczna polecana jest między innymi dla:

  • osób z chorobami takimi jak cukrzyca, insulinooporność, choroby serca, problemy hormonalne, problemy natury neurologicznej (Parkinson, Alzheimer i inne),
  • osób zagrożonych powyższymi schorzeniami,
  • osób z nadwagą i otyłością,
  • osób pracujących umysłowo – powoduje wzmocnienie koncentracji, lepsze zapamiętywanie.

Więcej informacji dotyczących diety ketogenicznej można znaleźć na stronie dietetyka Dawida Woźniakowskiego, który specjalizuje się w jej stosowaniu: https://dawidwozniakowski.pl/keto/dieta-ketogeniczna.

Share:

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *