Lifestyle

Farba podkładowa na rdzę – kompleksowa ochrona malowanej powierzchni

ogrodzenia

Farba podkładowa na rdzę powinna być nałożona jako pierwsza warstwa na każdej metalowej powierzchni. Zarówno tę, która już borykała się z rdzą, jak i nową, którą chcesz uchronić przed jakimkolwiek kontaktem z rdzawym nalotem. Taka farba ma bowiem właściwości zdolne zapobiec wystąpieniu korozji.

Podsumowanie:

  • Chcesz uniknąć rdzy na metalowej powierzchni? Zastosowanie farby podkładowej antykorozyjnej to jeden ze skutecznych sposobów.
  • Aby farba podkładowa antykorozyjna spełniła swoje zadanie, musisz nałożyć ją w odpowiedni sposób i na dobrze przygotowaną powierzchnię.
  • Jaką farbę podkładową na rdzę można nazwać skuteczną? Przeczytasz o tym w artykule i z taką wiedzą na pewno wybierzesz dobry produkt.

Stalowe, żeliwne i ocynkowane elementy narażone na ciągłe działanie warunków atmosferycznych są wyjątkowo podatne na rdzę. A korozja to nic innego, jak niszczenie. Niektórzy nazywają ją swoistą odmianą raka. Wynika z ciągu reakcji chemicznych zachodzących między strukturą metalu a składnikami z otoczenia. 

Proces korozyjny może rozpocząć się bardzo szybko. Wystarczy, że zawarte w metalu żelazo zacznie reagować z tlenem i wodą, by zaczął się tworzyć charakterystyczny, rudawy, a z czasem nawet brązowy nalot. Ale nawet na tym etapie możesz uratować daną powierzchnię. Ważne, by jak najszybciej przerwać łańcuch reakcji i po usunięciu rdzy pomalować daną powierzchnię preparatem, który zapobiegnie ponownemu wystąpieniu korozji. Takim preparatem jest właśnie farba podkładowa na rdzę.

W przypadku takich elementów, jak metalowe ogrodzenie, drzwi czy pokrycie dachowe zabezpieczenie ich przed szkodliwym działaniem czynników atmosferycznych to po prostu konieczność. Dobrze dobrana farba podkładowa może odizolować taką powierzchnię od otoczenia i tym samym zapobiec korozji na co najmniej kilka lat. „Powinna”, bo trwałość efektu antykorozyjnego zależy bowiem od kilku rzeczy:

  • tego, jaką farbę podkładową wybierzesz – o jakich parametrach;
  • tego, czy dobrze oczyścisz powierzchnię przed nałożeniem farby;
  • tego, czy prawidłowo zaaplikujesz farbę – wystarczająco dokładnie i grubą warstwą.

Dobra farba podkładowa na rdzę, czyli jaka?

Dobra farba podkładowa na rdzę musi wykazywać dużą odporność na kontakt z wodą, zmiennymi temperaturami oraz promieniowanie UV. Liczy się też elastyczność powłoki, którą stworzy – im wyższa, tym mniejsze ryzyko, że z czasem zacznie odpadać. Dobrze, jeśli charakteryzuje się również dobrą przyczepnością. Stanowi bowiem fundament dla farb nakładanych w następnej kolejności, więc odpowiada także za ich trwałość.

Czy farba pokładowa na rdzę może być stosowana w każdej sytuacji?

Niestety nie. Farba podkładowa na rdzę spełnia swoje zadanie, kiedy malujemy nią powierzchnię całkowicie wolną od poprzednich powłok malarskich. Preparat nie ma zdolności przenikania, dlatego musi być nakładany na odsłonięty metal – tylko wtedy może przeciwdziałać jego rdzewieniu.


Na rynku znajdziesz wiele farb na rdzę. Farba podkładowa jest tylko jedną z dostępnych opcji. Produkty różnią się między sobą składami (występują farby wzbogacane cynkiem, żywicą epoksydową, utwardzaczami), ale też sposobem użycia (kupisz między innymi farby na rdzę w sprayu). I choć takie farby są coraz powszechniejsze, pamiętaj, że nadal nie każda jest produktem antykorozyjnym. Jeśli chcesz skutecznie zabezpieczyć powierzchnię przed rdzą, szukaj dedykowanego produktu, z podkreślonym działaniem antykorozyjnym.

Share:

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *