Diety

Ile można schudnąć na diecie ketogenicznej?

spadek wagi ciała

Kolejna dieta odchudzająca nie przyniosła oczekiwanych efektów? Straciłaś już nadzieję na skuteczne odchudzanie bez efektu jojo? Być może nie słyszałaś jeszcze o diecie ketogenicznej, której głównym założeniem jest eliminacja z jadłospisu wszelkich produktów zawierających węglowodany. Efekty diety ketogenicznej mogą być naprawdę zaskakujące. Badania naukowe dowodzą, że niski poziom węglowodanów jest najskuteczniejszym sposobem na redukcję wagi. Dowiedz się na czym polega dieta ketogenna, jakie są jej zasady i jakie efekty przyniesie Ci stosowanie się do nich.

Czym jest dieta ketogeniczna?

Dieta ketogenna, czyli dieta niskowęglowodanowa, opiera się na spożywaniu niskiej ilości węglowodanów przy zwiększeniu ilości tłuszczów. Podczas jej stosowania tłuszcz stanowi większość dostarczanej organizmowi energii. W naszym codziennym jadłospisie muszą znaleźć się produkty bogate w tłuszcze – masło, mięsa, ryby, oliwa z oliwek, orzechy i nasiona. Jednocześnie musimy ograniczyć produkty zawierające węglowodany, czyli np. słodycze, ziemniaki, napoje gazowane, produkty zbożowe.

Zasady diety ketogenicznej

Głównym celem drastycznego ograniczenia węglowodanów w diecie jest wprowadzenie organizmu z stan ketozy. Ketoza to naturalny stan metaboliczny, w którym organizm wykorzystuje nadmiar tłuszczu jako główne źródło paliwa. Nie pojawia się on jednak z dnia na dzień. Aby przestawić nasz organizm na spalanie tłuszczu niezbędna jest tzw. keto adaptacja. Długość trwania tego okresu jest sprawą indywidualną, jednak zazwyczaj jest to około 30 dni. Keto adaptacja wymaga dużych zmian żywieniowych, ale przy odpowiednim podejściu nie powinna sprawiać większych problemów.

Efekty diety ketogenicznej

Dieta ketogenna jest doskonałym rozwiązaniem dla osób zastanawiających się jak szybko schudnąć, ponieważ jej efekty widoczne są już po krótkim czasie, co dodatkowo motywuje do dalszego odchudzania. Szybka i skuteczna redukcja tkanki tłuszczowej nie musi oznaczać głodzenia się. Posiłki na diecie wysokotłuszczowa są bardzo sycące, dzięki czemu nie odczuwasz głodu mimo, że jesz mniejsze porcje i dostarczasz organizmowi mniej kalorii. Ponadto, stosowanie tej diety zapewnia dużą dawkę energii, dzięki czemu łatwiej jest prowadzić aktywny tryb życia i regularnie ćwiczyć.

Ile można schudnąć na keto diecie?

Utratę kilogramów na diecie ketogennej można podzielić na trzy etapy. W pierwszym z nich, trwającym około 2 tygodnie, tracimy do 4 kg. Utrata wagi w tej fazie związana jest z usuwaniem z organizmu węglowodanów i związanych z nimi zapasów wody. Druga faza, trwająca od 2 do 4 tygodni, to średnia utrata masy w granicach 1 kg na tydzień. W tym czasie Twoje ciało przystosowuje się do korzystania z tłuszczów jako głównego źródła energii. Po tym czasie rozpoczyna się trzecia faza. Charakterystyczny dla niej jest przypływ energii. W tym czasie odchudzanie może nieco zwolnić, jednak wciąż powinno utrzymywać się w przedziale do 1 kg tygodniowo. Stopniowa redukcja wagi sprawia, że odchudzanie jest bardziej skuteczne, a szansa na wystąpienie efektu jojo ograniczona do minimum.

W czym dieta ketogeniczna jest lepsza od standardowej diety?

Dieta ketogenna ma wiele zalet, których brakuje klasycznym dietą odchudzającym. Przede wszystkim efekty na diecie ketogenicznej widoczne są bardzo szybko. Dodatkowo do jej największych plusów należą:
• brak uczucia głodu i zmniejszenie apetytu, dzięki czemu łatwiej o utrzymanie deficytu kalorycznego
• wykluczenie z jadłospisu produktów sprzyjających tyciu
• szybka i skuteczna redukcja wagi
• dobre samopoczucie i dużo energii
• pozytywny wpływ na wiele schorzeń, m.in. padaczka, zespoł Retta, zespół Draveta

Share:

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *