Zdrowie

Jak długo zrasta się kość piszczelowa?

złamana noga

Złamanie kości piszczelowej jest coraz częściej rozpoznawane u piłkarzy, maratończyków i triathlonistów. Może do niego dojść na skutek bezpośredniego urazu, ale także z powodu zbyt dużego obciążenia treningowego.

Kość piszczelowa – objawy złamania

Najczęściej spotykaną zmianą jest stłuczenie, jednak przy dużym urazie może dojść do pęknięcia kości piszczelowej.

 

Złamanie kości piszczelowej powoduje zaburzenia ruchomości w stawie skokowym, obrzęk oraz powstanie krwiaka. Złamaniu towarzyszy silny ból, który pojawia się głównie przy próbach obciążania kończyny. Konieczne jest wtedy całkowite odciążenie i unieruchomienie miejsca urazu, aby zapobiec przemieszczeniom lub powstaniu złamania otwartego, które dodatkowo komplikuje przebieg leczenia.

Metody leczenia złamanej kości piszczelowej

Urazy tego typu leczy się zachowawczo lub operacyjnie.

W pierwszym przypadku niezbędne jest unieruchomienie za pomocą opatrunku lekkiego, gipsowego albo stabilizatora, o ile nie ma przeciwwskazań do jego zastosowania.

Natomiast złamania kości piszczelowej powikłane lub otwarte leczy się chirurgicznie. Zabieg operacyjny ma na celu odtworzenie fizjologicznej pozycji odłamów kostnych i ich zespolenia. W przypadku powikłanych złamań, leczenie operacyjne skraca okres rehabilitacji, a tym samym umożliwia szybszy powrót do normalnej aktywności i sprawności fizycznej.

Jak długo zrasta się kość piszczelowa?

Unieruchomienie urazu zwykle zakłada się na okres 6–8 tygodni. Przy leczeniu chirurgicznym czas ten może być krótszy. Proces gojenia kości i przebudowy jej struktury w miejscu złamania zajmuje zazwyczaj kilka miesięcy, a w przypadku niektórych stanów chorobowych znacznie dłużej.

Po okresie unieruchomienia lub zabiegu, konieczne jest wdrożenie rehabilitacji. Olbrzymią rolę w procesie rekonwalescencji odgrywają zabiegi fizykoterapii i ćwiczenia mające na celu ogólną poprawę sprawność chorego. Zapobiegają powstawaniu przykurczów, osłabieniu mięśni, a także zmniejszeniu ruchomości w stawach. Dzięki nim pacjent odzyskuje pełną sprawność ruchową.

Share:

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *