czy bcaa działa?

Suplementy stały się na tyle elementarną częścią diety nie tylko sportowców, ale również pozostałej części społeczeństwa, że ich działanie i skuteczność staje się coraz częściej tematem spekulacji. Jednym z najpopularniejszych specyfików jest BCAA. Czy można zauważyć korzyści z jego przyjmowania? I czy jest bezpieczne?

Co to jest BCAA?

Do prawidłowej budowy mięśni niezbędne jest dostarczanie do organizmu właściwej dawki białek. Chociaż niektóre aminokwasy powstają w ludzkim ciele (endogenne), większość z nich przyjmowana jest wraz z pożywieniem. Zapewne każdy sportowiec, któremu zależy na przyroście masy, jest świadom tego, że jego zbilansowana dieta musi w sobie zawierać takie elementy jak np. mięso, tofu, czy nasiona strączkowe, które bogate są w powyższy składnik. Jednak nie każda dieta jest tak samo skuteczna. Poza tym nie wszyscy są ekspertami w spisywaniu urozmaiconego jadłospisu, a wizyta u trenera personalnego lub dietetyka może być kosztowna.

BCAA to trzy rozgałęzione aminokwasy egzogenne – leucyna, walina i izoleucyna. Pierwsza z nich jest szczególnie istotna, zwłaszcza w przypadku osób niejedzących na co dzień mięsa – wegetarian oraz wegan. Jak wcześniej wspomniano, głównym źródłem aminokwasów egzogennych jest pożywienie. Największą ich ilość można znaleźć właśnie w mięsie. Uzyskanie takiej samej ilości białka w porcji pożywienia roślinnego nie należy do najprostszych. W takim wypadku, jak i każdym innym kiedy spotykamy się z niedoborem białka w diecie, warto sięgnąć po suplement BCAA. BCAA obok kreatyny i odżywek białkowych, jest jednym z najczęściej zażywanych specyfików, kiedy mowa o sportowcach wyczynowych jak i osobach uczęszczających na regularne treningi w ramach hobby.

Czy BCAA jest skuteczne i bezpieczne?

Skuteczność BCAA jest stale poddawana dyskusji, jednak osoby zażywające ją, zauważają zadowalające efekty.

Obecna w suplemencie leucyna wspomaga proces budowania masy mięśniowej. Dodatkowo BCAA zmniejsza odczuwanie zmęczenia oraz negatywne skutki intensywnego wysiłku fizycznego (np. zakwasy). Co za tym idzie, stajemy się bardziej zmotywowani do działania, możemy wydłużać trening lub podnosić jego poziom trudności, a następnego dnia nie obawiać się uporczywego bólu ciała.

Za wzrost masy mięśniowej odpowiedzialne są dwa główne procesy – syntezy białek mięśniowych (MPS) oraz rozpadu białek mięśniowych (MPB). Aby uzyskać zadowalające efekty istotny jest odpowiedni balans pomiędzy MPS oraz MPB. W celu uniknięcia nadmiernego rozpadu mięśni podczas treningu, niezbędna jest prawidłowa dieta, w tym oczywiście białko. Dzięki temu z każdą wizytą na siłowni będzie można zauważyć coraz lepiej wyglądającą sylwetkę.BCAA jest bezpieczne, ale jak każdy suplementy diety, powinien być zażywany z rozwagą i ostrożnością. Jeżeli mamy taką możliwość, to powinniśmy skonsultować swoje zamiary z doświadczonym trenerem lub dietetykiem. BCAA może okazać się jedynie sporadycznym dodatkiem w diecie, ale jak wcześniej wspomniano, może być również niezbędne w przypadku osób na diecie roślinnej. W procesie polepszania swojej kondycji i walki o idealną sylwetkę, nie można zapominać o swoim zdrowiu i bezpieczeństwie.

Share:

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *