Lifestyle

Jak radzić sobie z trudnym seniorem?

opieka nad seniorem

Pracując jako opiekunka osób starszych, musisz być gotowa na różnego rodzaju sytuacje. Tak naprawdę przyszli pracownicy nie do końca wiedzą, na jaką osobę trafią. W tym zawodzie liczy się bowiem nie tylko zdobyte wcześniej doświadczenie, lecz także pewne predyspozycje, które ułatwiają pracę z podopiecznym. Co możesz zrobić, by współpraca z trudnym seniorem przebiegła pomyślnie? Podpowiadamy!

Praca w Niemczech dla Polaków – opiekunka

Praca w Niemczech dla Polaków to niewątpliwie często wybierane zajęcie. Niemniej jednak wiążę się z wieloma ograniczeniami i trudnościami, jakie mogą czyhać na pracowników już na miejscu. Tak też właśnie jest z potencjalnymi podopiecznymi. I choć w ofercie senior może być określony mianem miłego i spokojnego, niekiedy okazuje się to dalekie od prawdy. Opiekunowie nie mają na to wpływu, a co więcej – wymagane jest, aby podeszli do sprawy profesjonalnie.

Toksyczny senior potrafi jednak utrudnić wykonywanie obowiązków, a niekontrolowane napady agresji czy nieustanne stawianie oporu i krytykowanie innych dają się we znaki. Aby jednak współpraca przebiegała pomyślnie, nie wystarczy zaangażowanie jednej strony. Zarówno opiekunka, jak i podopieczny muszą wypracować pewne zasady, dzięki którym dwie strony będą zadowolone.

Jeżeli interesuje cię praca w Niemczech jako opiekunka osób starszych, zajrzyj koniecznie tutaj – https://laxocare.pl/oferty/. Agencja LAXO Care pomoże ci w znalezieniu dobrze płatnej i stabilnej oferty pracy w Niemczech.

Trudny senior – dlaczego taki jest?

Źródła nieprzyjemnego zachowania seniora możemy doszukiwać się niemal wszędzie. To jednak emocje mają tutaj ogromne znaczenie. Osoby starsze wymagające całodobowej opieki niekiedy nie potrafią pogodzić się z ich trudną sytuacją, a to objawia się napadami agresji czy nieustannie rosnącą frustracją. Niekiedy fakt, iż potrzebują oni pomocy nawet w tak prostych czynnościach, budzi w nich lęk, poczucie wstydu, a nawet odrzucenie. Brak akceptacji i zrozumienia nowej codzienności sprawiają, iż senior staje się trudny, a złość, która w nim siedzi zaczyna szukać ujścia.

Jako opiekunka osób starszych musisz wykazać się dużymi pokładami cierpliwości i zrozumieniem. Senior powinien zobaczyć, że jesteś tutaj po to, aby mu pomóc, a nie zaszkodzić… Pokaż mu, że doskonale rozumiesz, z czym się zmaga i spraw, by poczuł się przy tobie w pełni komfortowo.

Asertywność kluczem do sukcesu

Zrozumienie obecnej sytuacji podopiecznego to jedno! Trudny senior wymaga odpowiedniego podejścia, a to od ciebie wyłącznie zależy, jak poradzisz sobie z jego gorszymi dniami. Jeżeli twój podopieczny zacznie wykazywać toksyczne zachowania, należy spokojnie z nim porozmawiać i wskazać, dlaczego takie postępowanie jest nie na miejscu. Nie podnoś głosu i nie naciskaj. Nie powinnaś też ulegać swoim emocjom i odpowiadać atakiem. Nie tędy droga! Tym sposobem osiągniesz efekt daleki od pożądanego, a to zaś może doprowadzić do wypalenia zawodowego i szybkiego powrotu do kraju.

Dobra opiekunka osób starszych to osoba, która potrafi powiedzieć stanowcze „nie” – oczywiście, o ile wymaga tego sytuacja. Nie musisz tolerować wszystkich zachowań i zgadzać się na nie. Niemniej nie warto traktować ich personalnie i reagować w sposób emocjonalny. Nieprzyjemne zachowania seniorów wiążą się często z trudnościami w pogodzeniu się z własnym losem. To jednak nie usprawiedliwia agresji czy stawianego oporu…

Twoje zdrowie jest najważniejsze

Praca opiekunki osób starszych to niezwykle wymagające zajęcie. Każdy z nas ma prawo do swoich emocji, a tłumienie ich w sobie nie wróży niczego dobrego. Toksyczna relacja z seniorem ma znamienny wpływ na ogólne samopoczucie i kondycję psychiczną opiekunek. Należy pamiętać przede wszystkim o własnym zdrowiu. Jeżeli wraz z czasem zachowanie podopiecznego nie ulegnie zmianie, należy zakończyć współpracę i poszukać zatrudnienia w innym miejscu.

Share:

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *